Turistická obuv ako povinná súčasť výbavy: Viete si ju vybrať?

Turistika patrí k vhodným fyzickým aktivitám nielen pre mladých, ale úspešne ju zvládajú aj tí skôr narodení a mnohokrát aj malé deti. Keďže pri nej najviac trpia nohy, tak na to, aby ju ktorákoľvek veková kategória zvládla bez ujmy na zdraví, je potrebná vhodná turistická obuv. Ako ale vybrať tú správnu, ktorá pomôže a neuškodí?

Turistická obuv ako povinná súčasť výbavy: Viete si ju vybrať

Aká túra, taká turistická obuv

Pred nákupom si najskôr premyslite, na čo budete obuv využívať. Každý terén má totiž iné nároky na tvrdosť podrážky či výšku topánky. Je predsa rozdiel chodiť po lesnom teréne s vrstvou lístia a po kamenných chodníkoch vo Vysokých Tatrách.

Tiež si premyslite, či chcete robiť túry počas celého roka alebo iba v tých teplejších mesiacoch. Na celoročné chodenie po horách je totiž vhodné mať aspoň dva páry topánok, z toho jedny uspôsobené na zimu. Na slovenské hory by vám mali stačiť kvalitné trekové poltopánky s vibramovou podrážkou a vodeodolnou membránou, ktoré v zimných mesiacoch vymeníte za zateplené zimné skelety.

Dôkladne skúšanie je základom dobrej kúpy

Turistická obuv sa nesmie vyberať unáhlene. Aby ste pri zostupoch či výstupoch predišli nepríjemnému prekvapeniu v podobe otlakov, sústreďte sa v prvom rade na výber správnej veľkosti.

Kvalitné a pevné topánky sa totiž neroztiahnu tak ako tenisky či ľahká obuv. Turistická obuv vám musí sedieť na nohe už pri skúšaní, preto ak vás niekde tlačia, nekupujte si ich. Vyskúšajte si v nich pochodiť, najlepšie po nerovnom teréne. Outdoorové predajne by mali byť vybavené aj naklonenou plošinkou, aby ste si mohli vyskúšať správanie topánky pri zostupoch. Ak sa vám prsty pri schádzaní posunú do prednej časti topánky, vyberte si iný model.

Skontrolujte švy aj špičku

Turistická obuv by sa mala skúšať vždy s vhodnou ponožkou, takže majte so sebou taký pár ponožiek, aký budete v danej topánke nosiť. Ak teda skúšate obuv na zimu, zabudnite na tenké ponožky. Pri nákupe skontrolujte kvalitu švov. Tiež platí zásada, že čím menej švov, tým je obuv lepšia. Špička topánky by mala byť chránená gumou, keďže sa rýchlo opotrebuje. Určite si v obchode pýtajte aj impregnačný prostriedok a pred prvým použitím sa s ním o turistickú obuv postarajte.

Foto: Bigstockphoto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *