Vyberáme veslovací trenažér – na čo sa pri kúpe zamerať?

Posilňovacie stroje sa pomaly, ale isto stávajú bežnou súčasťou slovenských domácností. Pravidelné cvičenie podporuje vaše zdravie a veľkým bonusom je vyformovaná postava. Postupom času sa obľúbeným strojom stal aj veslovací trenažér. Tento stroj je určený pre všetkých ľudí nezávisle od veku či pohlavia. Cvičenie na tomto stroji sa zdá byť náročnejšie ako naozaj je, a preto sa donedávna veľa žien tomuto stroju vyhýbalo. Ak ste sa rozhodli kúpiť veslovací trenažér, ponúkneme vám rady, na čo sa pri kúpe zamerať.

vyberame-veslovaci-trenazer-na-co-sa-pri-kupe-zamerat2

Ako prvé je potrebné rozhodnúť sa pre typ trenažéra. Veslárske stroje sa predávajú v štyroch hlavných typoch brzdných systémov: magnetický, hydraulický, indukčný a vzduchový. Aký je v nich rozdiel? Magnetický brzdný systém je tichý a plynulý, vzduchový je riadený prívodom vzduchu, hydraulický funguje na princípe posunutia tlmiča po rukoväti a indukčný je najdrahší, ale najefektívnejší variant, pri ktorom vzniká z cievky elektromagnet. Veslovacie trenažéry sú tiché a efektívne stroje a cvičením môžeme spevniť brušné svaly, nohy, ruky aj chrbát.

1. Druh záťaže

Najdôležitejším parametrom pri vyberaní veslárskeho trenažéru je druh záťaže. Druhy záťaže závisia od už spomínaných brzdných systémov. Magnetický brzdný systém je vhodný pre priemerného a nenáročného používateľa a je to tiež najčastejší systém najmä v domácich posilňovniach. Tento systém je tvorený permanentným magnetom, ktorý mení veľkosť odporu v závislosti od vzdialenosti magnetu a zotrvačníka. Tieto modely sú tiché a dlho vydržia.

Najvyššiu záťaž je možné nastaviť  u veslovacích trenažérov s indukčným brzdným systémom. Tento systém funguje na princípe elektromagnetickej indukcie. Okrem najvyššej záťaže tieto modely presnejšie merajú a sú technologicky dokonalejšie ako magnetické.

Trenažéry s hydraulickým brzdným systémom majú často najnižšie ceny. Fungujú na princípe brzdenia tlmičmi.  Je potrebné si uvedomiť, že trenažéry s týmto brzdným systémom nie sú vhodné pre ženy a ľudí, ktorí cvičia s malými záťažami, pretože tento systém neumožňuje nastavenie malých záťaží. Stroj s týmto systémom nevydrží dlho, preto je lepšie zainvestovať do trenažéra s iným systémom, a tak ušetriť na opravách a údržbe stroja.

  1. Kolieska
    Ak plánujte stroj častejšie presúvať, stroj by mal byť vybavený transportnými kolieskami, pomocou ktorých je možné trenažér ľahkým nakloneným presúvať. Väčšinu trenažérov môžeme aj zložiť, aby nezaberali veľký priestor.

3. Ovládanie záťaže

Veslárske trenažéry sú dostupné s manuálnym a elektronickým riadením záťaže.  Lacnejšie stroje majú manuálne riadenie, ktoré spočíva v ručnom riadení regulátora so stupnicou. Elektronické riadenie je komfortnejším variantom, ale tiež drahším. Na rozdiel od manuálneho riadenia, tu meníme záťaž pomocou tlačidiel plus a mínus, ktoré sa nachádzajú na ovládacom paneli stroja. Pri elektronicky ovládaných veslovacích trenažéroch máme možnosť nastavenia trate, počas ktorej sa automaticky mení stupeň záťaže. Tieto drahšie modely majú tiež výhody v monitoringu tepovej frekvencie (je potrebné použiť hrudný pás), spálenia tukov a podobne.

vyberame-veslovaci-trenazer-na-co-sa-pri-kupe-zamerat1

4. Pojazd

Pojazd trenažéra určuje životnosť a hlučnosť chodu trenažéra pri cvičení. Pri týchto strojoch sa môžeme stretnúť s dvomi variantmi pojazdu: lacnejšie stroje majú plastový pojazd, nemajú ložiská a ľahko sa opotrebujú. Profesionálne trenažéry, ktoré majú pojazd s ložiskami, dlhšie vydržia a zabezpečia tichú činnosť stroja.

5. Nosnosť

Maximálna nosnosť je dôležitým parametrom pri výbere každého posilňovacieho stroja. Závisí od našej hmotnosti a výšky. Nosnosť bežného trenažéru je do 120 kg, ale zakúpiť si tiež môžeme trenažéry s nosnosťou až 140 kg.

Zdroje:

Text a foto: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *