Bežecká sezóna začala: Aké tenisky na beh budú pre vás najvhodnejšie?

Patríte medzi skúsených bežcov, ktorí potrebujú nový pár tenisiek alebo sa chystáte s behom začať? Základom zdravého behu je výber správnych tenisiek konkrétne pre vás. Pred kúpou si položte nasledovné otázky.

Viete, ako beháte?

Na začiatku výberu stojí realistické zváženie vašich bežeckých schopností a kondície. Ak začínate a beháte cez päty alebo vás trápi nadváha, potrebujete dobre odpruženú, komfortnú topánku, ktorá chráni členky a kolená. Bežci veľmi dobre vedia, čo dokáže s kolenami spraviť nesprávny výber topánky, zlé odpruženie, tvrdý terén a otrasy. Pristupujte k zaťažovaniu kĺbov zodpovedne – vyberte im topánky, ktoré dopady zmiernia. Čím častejšie a čím dlhšie trasy beháte, tým dôležitejší je výber bežeckých topánok. Počuli ste už o značke On Running? Prezrite si našu širokú ponuku a spoznajte modely, ktoré vám pomôžu na cestách dosahovať maximálny výkon v tom najväčšom pohodlí.

Vyberte si aspoň o pol čísla väčšiu veľkosť

Chodidlo pri behu aktívne pracuje, mení svoju veľkosť a potrebuje priestor, preto voľte bežecké topánky aspoň o pol čísla alebo o číslo väčšie. Zvyčajne platí, že kto zvolí topánky „akurát“, pri behu ho tlačia a trpí, až kým ich nevyzuje. Malými teniskami na behanie si môžete privodiť nepríjemné otlaky, pľuzgiere alebo dokonca zliezanie nechtov. Bežecké topánky by nemali byť ani veľmi úzke, ani veľmi široké, nesmú vás tlačiť.

Bežecká sezóna začala: Aké tenisky na beh budú pre vás najvhodnejšie?
Bežecká sezóna začala: Aké tenisky na beh budú pre vás najvhodnejšie? (zdroj: komerčný článok)

Povrch, po ktorom budete behať, rozhoduje

Zásadnou otázkou je, či budete behať prevažne po tvrdom alebo naopak, po mäkkom povrchu. Aj preto sa tenisky na behanie delia na cestné a „trailové“ – tenisky na behanie do terénu.

Terénne tenisky sú odolné a tvrdšie

Bežecké topánky do terénu sú vyrobené a prispôsobené pre pohyb na nerovných a nespevnených plochách, ktorých súčasťou sú aj kamene, vetvy, tráva a iné prírodné útvary. Práve na lesných a poľných cestách vzniká najviac úrazov nesprávnym došliapnutím. Tenisky na behanie do terénu sú veľmi odolné, majú tvrdú členitejšiu podrážku a obvykle aj nepremokavú úpravu

Cestná obuv skvelo tlmí

Bežecká obuv určená na hladký povrch je vhodná na asfaltové cesty, chodníky, ale aj tvrdšie bežecké dráhy s tartanovým, antukovým alebo škvárovým povrchom. Ak však beháte po hladkých prírodných cestách, môžete taktiež voliť tento typ obuvi. Cestné tenisky na behanie ponúkajú vynikajúce odpruženie a majú aj úctyhodné tlmiace schopnosti.

Aké tenisky na behanie si vybrať? Určite začnite výberom podľa toho, či sú topánky ženské alebo mužské. Vo všeobecnosti platí, že muži majú širšie chodidlo ako ženy, tomuto faktu sú prispôsobené aj tenisky na behanie – zohľadňujú špecifickú anatómiu chodidla. Ak chcete staviť na naozaj kvalitnú obuv, vyberte si značku On running – švajčiarsky výrobca sa zaradil medzi elitu na trhu s bežeckými topánkami.

Bežecká sezóna začala: Aké tenisky na beh budú pre vás najvhodnejšie?
Bežecká sezóna začala: Aké tenisky na beh budú pre vás najvhodnejšie? (zdroj: komerčný článok)

Špičkové trailové tenisky? Stavte na model Cloudultra!

Švajčiarske tenisky On Running sú ideálne na prekonávanie dlhších vzdialeností. Vďaka špeciálne navrhnutej podošve sa môžete bez problémov pohodlne pohybovať po kamenistých i štrkových cestách. Model Cloudultra je priedušný, pohodlný a bráni svojím dizajnom opúchaniu nôh aj pri zdolávaní niekoľkokilometrových vzdialeností. Šnurovanie a dômyselná perforácia umožňujú ideálnu termoreguláciu. Ak hľadáte dokonalý trailový model, Cloudultra bude tou správnou voľbou.

Komerčný článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *