Vodné športy na Slovensku, ktoré musíte počas letnej sezóny vyskúšať!

Slovensko je malebná krajina plná riek, jazier, rybníkov, plies a umelých vodných tokov, ktoré ponúkajú rôznorodé vodné aktivity. Ak ste oddychový pôžitkár, siahnite po pokojnej plavbe na plti. Adrenalínovým nadšencom odporúčame vyskúšať rafting, vodné lyžovanie, windsurfing či plachtenie. V tomto článku vám ponúkame výber tých najlepších vodných športov od pokojnejších po jedinečné adrenalínové zážitky.

Vodné športy na Slovensku, ktoré musíte počas letnej sezóny vyskúšať!
(zdroj: Pixabay.com)

Pltníctvo

Asi najväčšou turistickou atrakciou na severe Slovenska je splav riek na drevených pltiach. História tohto remesla siaha až do 11. storočia, kedy začal jeho rozmach s osídľovaním horských oblastí. Plť je väčšinou vyrobená z guľatiny, dosák a trámov a kedysi slúžila na prepravu materiálu, najmä dreva. Dnes je splav na pltiach obľúbenou aktivitou pre výlety s deťmi. Najmä počas splavu Dunajca sa môžete kochať nádhernou scenériou Pieninského národného parku.

Splavovanie

Pri otázke kam na výlet do prírody už nemusíte rozmýšľať tak priamočiaro. Vydajte sa za vodáckym dobrodružstvom! Vďaka hustej sieti riek a pestrosti vôd má Slovensko ideálne podmienky na splavovanie vodných plôch rôznej náročnosti. Milovníci dlhších splavov obľubujú rieky Hron, Váh, Oravu alebo Ondavu. Jeden z najvyhľadávanejších je splav Malého Dunaja a Moravy. Náročnejšie a adrenalínovejšie splavy nájdete na divokých riekach, Dunajec a Hornád.

Vodné lyžovanie

Vodné lyžovanie je kráľovskou disciplínou a teší sa veľkej obľube. Lyžuje sa vo dvoch formách – tradične za motorovým člnom alebo za vlekom, čo je finančne prístupnejší variant. Ak ste začiatočníci, navštívte strediská vodného lyžovania na Sĺňave pri Piešťanoch alebo v Košiciach na Jazere, kde vám ochotný personál rád poradí a požičia výstroj. Pokročilí môžu vyskúšať lyžovanie v Bukovci, Ružíne alebo Blatnom pri Senci.

Windsurfing

Vyskúšajte svoje schopnosti a vytrvalosť počas windsurfingu. Ak rozmýšľate kam na výlet Stredné Slovensko, jednou z možností je Liptov. Uprostred prekrásnej prírodnej scenérie sa nachádza vodná nádrž Liptovská Mara s letnou školou windsurfingu. Domovom slovenskej windsurfing komunity je i centrum CANTINA v Hamuliakove, kde vám úvodný kurz urobia zdarma.

Ak ste ponorený do adrenalínovej zábavy alebo iba rekreačný vodák, nalaďte sa na vašu správnu vlnu. Letná dovolenka nemusí byť iba o turistike. Zažite kopec zábavy a získajte neopakovateľné zážitky na vode!

Komerčný článok