5 zaujímavostí zo sveta futbalu

Futbal je jedným z najobľúbenejších športov na svete. Ľudí rozdeľuje aj spojuje. Mnohých inšpiruje a v neposlednej rade tiež pomáha. Či už si občas sami radi zakopete, alebo uprednostňujete sledovanie z pohodlia domova, pozrite sa na 5 zaujímavých vecí z futbalového prostredia, ktoré ste možno nevedeli.

5 zaujímavostí zo sveta futbalu

Futbal v číslach
V priebehu jedného zápasu nabehajú hráči priemerne 11 km. Ten najrýchlejší gól v histórii futbalu strelil futbalista Nawaf Al Abed, a to len 2 sekundy po výkopu. Za rovnako krátky čas od úvodného hvizdu dostal futbalista Lee Todd červenú kartu, čo je najrýchlejšie udelená červená karta v histórii. Za zmienku stojí aj štart kariéry bývalého najlepšieho futbalistu sveta Ronaldinha. Média si ho všimli v jeho 13 rokoch, keď so svojim tímom vyhral 23-0 a všetky góly dal on sám. Každý gól na ihrisku býva vzápätí oslavovaný, pričom sa občas niekto zraní. Dokonca viac než 1 z 20 úrazov je spôsobených oslavou gólu. Čas od času sa zrania aj fanúšikovia, najväčšia tragédie sa odohrala v roku 1964, kedy rozhodnutie rozhodcu v zápase medzi Argentínou a Peru viedlo k vzbure. Zranilo sa 500 ľudí a 300 fanúšikov dokonca zomrelo.

Vývoj futbalovej lopty
História futbalu siaha až do staroveku, kedy sa predovšetkým v Číne, Grécku a Ríme hrali futbalové hry nohami a vzdialene tak pripomínali futbal. Lopty nahrádzali prírodné materiály, napríklad nafúknutý prasačí močový mechúr alebo zvieracia srsť zabalená do kože. Také balóny sa však často trhali a mali nepravidelný tvar. Gumová lopta bola vynájdená až v polovici 19. storočia, keď americký chemik Charles Goodyear vymyslel metódu, ako vulkanizovať kaučuk. Zaujímavosťou tiež je, že skôr mali lopty tmavú farbu. S rozvojom televízorov však vyšlo najavo, že tmavá lopta nie je na čiernobielej obrazovke príliš dobre vidieť, preto je dodnes typickou farbou lopty biela.

Lay’s kope za lepšie detstvo
Značka Lay’s je oficiálnym partnerom Ligy majstrov UEFA už od roku 2015, okrem toho však podporuje šport aj v tých najnebezpečnejších oblastiach arabského sveta. Spolupracuje totiž s Nadáciou UEFA pre deti a AFDP a spoločnými silami sa im podarilo vybudovať futbalové ihrisko v utečeneckých táboroch Zátárí a Azraq v severnom Jordánsku a tiež v Egypte. „Ihriská boli vybudované, aby pomohli vytvoriť miesto, kde si mladí ľudia môžu užívať voľný čas, a aj vo vojnovom období zostať deťmi…“, poznamenal prezident UEFA Aleksander Čeferin. Vedľa nových ihrísk sa tamojší fanúšikovia tešia z premietania zápasu Ligy majstrov, ktoré môžu v mládežníckych centrách sledovať zdarma. Keď budete Ligu majstrov s Lay’s Strong sledovať vy, spomeňte si aký dosah táto značka má.

Legenda „Pepi“
Viete, kto drží absolútne prvenstvo v počte najviac vystrelených bránok? Nie je to Pelé ani Romário, najlepším strelcom v dejinách futbalu je československý futbalista Josef Bican. Narodil sa síce vo Viedni, ale za svoj domov považoval české mesto Sedlice. Talentovaný futbalista, ktorý sa prezýval „Pepi“ má na svojom konte 805 oficiálne uznaných bránok. Keby sa započítali aj priateľské zápasy, dostaneme sa až na neuveriteľných 5000 gólov. Po pôsobení v Rakúsku odišiel hrať za Sláviu Praha. V roku 2001 bol prehlásený za kráľa ligových strelcov 20. storočia a krátko nato v 88 rokoch zomrel.

Viac ako štadión
Najväčším futbalovým štadiónom v Európe je Camp Nou v španielskej Barcelone, kde sa cez tribúnu tiahne nápis Més que un club – Viac než klub. Zaujímavosťou je, že sa vo vnútri nachádza kaplnka, ktorú navštívil aj sám pápež Jan Pavel II. V roku 1982 odslúžil na trávniku Campu Nou slávnostnú omšu, ktorej sa zúčastnilo 120 tisíc veriacich. Vôbec najviac fanúšikov sledovalo zápas na brazílskom štadióne Maracaná. V roku 1950 tam finálový zápas majstrovstva sveta medzi Brazíliou a Uruguayom navštívilo takmer 200 tisíc ľudí. Medzi architektonicky najzaujímavejšie športové stánky na svete patrí nemecký štadión Veltins-Arena, ktorý sa pyšní vysúvacou hracou plochou, zaťahovacou strechou alebo zasúvacou tribúnou. Jedinečný je aj spôsob zásobovania štadióna, vedie tam potrubie z neďalekého pivovaru, smäd tam teda rozhodne mať nebudete.

Text a foto: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *