Vytvorte si posedenie na balkóne: Na aké kúsky by ste sa mali zamerať?

Odpočinok je v dnešnom uponáhľanom svete nevyhnutnosťou, vďaka ktorej sa ľudia stále viac a viac zaoberajú tým, ako si zariadiť aj balkón alebo terasu. Ak stavíte na umelý ratan, máte vyhraté.

Vytvorte si posedenie na balkóne: Na aké kúsky by ste sa mali zamerať?
Vytvorte si posedenie na balkóne: Na aké kúsky by ste sa mali zamerať? (Foto: pixabay.com)

Balkónové posedenie dokáže v teplom období krásne rozšíriť obývačku. Svoju úlohu plní najlepšie, ak na balkóne dokážete nielen dopestovať bylinky či okrasné kríky, zároveň by vám však mal priestor umožňovať aj plnohodnotný oddych s rodinou či priateľmi. Vonkajšok je vhodné zariadiť ľahko udržateľným, efektným nábytkom a doplniť jednoduchými dekoráciami. Napríklad prírodnými suvenírmi z dovolenky v podobe pohárov s mušľami či kamienkami alebo jednoduchými ratanovými kvetináčmi s nenáročnými okrasnými trávami. Z materiálov sa zamerajte na ratan, prútie, kameninu, keramiku a kov. Sedací nábytok z umelého ratanu doplňte romantickými vankúšmi v pastelových tónoch s florálnym dekorom, táto voľba je naozaj praktická, pohodlná a efektná.

Rešpektujte priestorové možnosti

Nesnažte sa umiestniť na malý balkón veľký jedálenský stôl alebo majestátnu sedaciu súpravu len preto, že je to teraz moderné. Nechajte exteriér dýchať, radšej zvoľte viacero kombinovateľných kúskov, ktoré môžete modulovať podľa potreby. Ak budete vítať viacero hostí, stoličky, prípadne stolíky či taburety vytiahnete z pivnice alebo inej izby, a o návštevu máte postarané! Praktickým riešením sú kúsky, ktoré sa dajú meniť na iný typ nábytku, takzvané verzie 2v1, ktoré disponujú aj odkladacím priestorom. Dôležitým faktorom je odolnosť voči poveternostným vplyvom. Ak si vyberiete nábytok z umelého ratanu, na zimu ho nebudete musieť nikam presúvať, stačí ho zakryť nepremokavou plachtou. Vankúše a podložky špeciálne určené do exteriéru sú z pevnej, trvanlivej textílie odolnej proti vode a vnútorná časť býva z umelého vlákna. Táto kombinácia v sebe nezadržiava vodu a umožňuje cirkuláciu vzduchu, čiže ak náhodou zmoknú, rýchlo vyschnú bez poškodenia. Na zimu ich však radšej odložte dnu. A ako je to s doplnkami? Vysoké kvetináče dodávajú priestoru eleganciu. Na balkón malých rozmerov je vhodný jeden kvetináč, maximálne dva v užších prevedeniach. Platí tu však to isté pravidlo ako v interiéroch: čím väčšia rozmanitosť farieb, materiálov a tvarov, tým viac sa opticky zmenšuje priestor.

Veľký balkón ponúka veľa možností

Ak ste šťastným vlastníkom veľkého slnečného balkóna alebo terasy, máte dovolené takmer všetko. Môžete miešať štýly, kombinovať zdanlivo nekombinovateľné materiály a farby, rovnako tak motívy i prevedenia. Veľkorysý priestor znesie oveľa viac záhradného nábytku ako balkónik, kde sa počíta každý centimeter. Odporúčame však zabudnúť na masívny nábytok, ktorý terase uberie z ľahkosti a sviežej atmosféry. Nebojte sa ani zaujímavých políc, ktoré môžete naplniť suvenírmi, kvetmi a doplnkami, po ktorých vám srdce piští. Dovolené sú aj hravé drobnosti, ktoré len umocnia celkový domáci a útulný ráz. Aj tmavá terasa sa môže s trochou fantázie premeniť na oázu vášho pokoja a oddychu. Hrajte sa, skúšajte a kombinujte, kým nebudete stopercentne spokojní. Jediné, na čom záleží, aby ste sa na svojom balkóne cítili dobre a nemali starosti s udržiavaním samotného posedenia. Umelý ratan je v tomto prípade tou najlepšou voľbou.

Text:PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *