Liter koly obsahuje až 28 kociek cukru!

Fakt, že sladké nápoje ako Coca-cola, Kofola či Sprite nie sú zdravé, už určite poznáte. My sme sa však rozhodli pozrieť na túto tému bližšie. Aké sú teda množstvá cukru v obľúbených sladených nápojov?

kola

Vysoký obsah cukru
Už jedno deci kolového nápoja má v sebe cukru takmer za 3 kocky a má približne 140 – 180 kJ. Pri jednom deci sa to ešte dá, no priznajte sa, vypijete len jedno deci? Jeden liter už má v sebe 28 kociek cukru. To už je naozaj dosť. Poviete si, že taký 7-up alebo Sprite je v tomto oveľa lepší, no opak je pravdou. V litri týchto nápojov je približne 30 kociek cukru.

Škodia kostiam a zubom
Kolové nápoje obsahujú kyselinu fosforečnú. Táto kyselina naleptáva zubnú sklovinu a spôsobuje rednutie kostí. Vyššie dávky tejto kyseliny spomaľujú rast, taktiež fosfor vytláča z kostí vápnik. Toto spôsobuje stratu kostnej hmoty. Jedna štúdia dokonca zistila, že pitie sýtených nápojov až sedemnásobne zvyšuje riziko zlomeniny.

Chráňte si zdravie
Poviete si, že tých pár nápojov je nič? V Kanade zistili, že ich mladiství v rôznych nápojoch prijímajú 50 až 70 kilogramov cukru ročne. To už nie je nič, však? Ak už teda po nejaký ten sladký nápoj siahnete, pite cez slamku, takto si ochránite aspoň zuby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *