Sivý zákal netreba odkladať

Uvedomujete si, že zrakom prijímate 80% informácii? Netreba zanedbávať jeho liečbu, ani počas pandémie koronavírusu. Jedným z ochorení môže byť sivý zákal, ktorý netreba odkladať. Ak ho neliečite, môže spôsobiť aj slepotu. Odkladanie jeho odstránenia na čas, kým dozreje je mýtus.

Katarakta je vekom podmienené ochorenie. Najčastejšie postihuje ľudí nad 60 rokov. „Človek so sivým zákalom nielenže vidí horšie, ale prichádza aj o množstvo dôležitých podnetov. Prestáva sa hýbať a komunikovať s okolím. Veľmi skoro sa uňho môže prejaviť aj demencia,“ prezradil o diagnóze MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej kliniky NeoVízia.

Dôležité je odstrániť ho čo najskôr. „Len tak je možné prinavrátiť človeku kvalitu života. Operácia sivého zákalu je dnes bezbolestná, bezpečná, rýchla, hradená zdravotnou poisťovňou a hlavne – je to najčastejšie sa realizovaná operácia vôbec,“ hovorí skúsený očný chirurg.

Strach vám bráni zbytočne. „Naši pacienti sa nemusia obávať ani súčasnej pandémie, nakoľko sme v rámci pandémie prijali všetky dôležité opatrenia. Je dôležité uvedomiť si, že odkladanie operácie má výrazne negatívny vplyv na kvalitu videnia. Čím dlhšie so sivým zákalom žijeme, tým je zrelší a nebezpečnejší.“

MUDr. Radovan Piovarči, primár
MUDr. Radovan Piovarči, primár

Ako zakročiť proti sivému zákalu?

Možnosti sú rôzne, môžete sa rozhodnúť pre zákrok, ktorý má pevne v rukách operujúci lekár alebo pre kombinovaný laserový zákrok. Pri laserovej operácii sivého zákalu femtosekundovým laserom nepoužíva očný chirurg skalpel ani iné ostré nástroje, ale jeho činnosť koriguje. ,,Práve femtosekundový laser sme na našej klinike začali používať ako prví na Slovensku a sme hrdí na to, že odstraňujeme sivý zákal tou najmodernejšou metódou, aká je momentálne dostupná“, dodáva primár MUDr. Piovarči. Operácia katarakty vás zároveň dokáže zbaviť všetkých dioptrii aj astimatizmu. Monofokálne šošovky, ktoré v plnej sume hradia všetky zdravotné poisťovne, odstránia zákal aj okuliare do diaľky. Trifokálne šošovky dodávajú špeciálne pohodlie aj na počítačovú vzdialenosť. Cieľ každého zo zákrokov je však rovnaký. Odstrániť zakalenú šošovku a nahradiť ju novou. Už na druhý deň po operácii sivého zákalu môžete bezproblémovo fungovať a užívať si radosti bežného života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *