Výhody bielkovín pre športový výkon

Bielkoviny a aminokyseliny sú hlavnými zložkami našich svalov, kostí, kože, tkanív a orgánov. Keď skonzumujeme bielkoviny, naše telo ich počas trávenia rozloží na jednotlivé aminokyseliny a potom tieto aminokyseliny použije na vytvorenie nových bielkovín tam, kde je to potrebné. Ak neprijímame dostatok bielkovín, naše telo ich začne drancovať zvnútra – začína to rozkladom svalov.

Bielkoviny pomáhajú udržiavať svaly

Keďže bielkoviny sú stavebným prvkom svalov, konzumácia dostatočného množstva bielkovín pomáha udržiavať svalovú hmotu a zabraňuje jej úbytku. Ak teda veľa chodíte, radi jazdíte na bicykli alebo vykonávate akýkoľvek druh cvičenia, aby ste zostali aktívni, musíte prijímať bielkoviny. Športovci a jedinci s väčším množstvom svalovej hmoty musia denne prijať viac bielkovín, aby si túto svalovú hmotu udržali.

Výhody bielkovín pre športový výkon
Výhody bielkovín pre športový výkon (zdroj: komerčný článok)

Bielkoviny pomáhajú pri regenerácii a raste svalov

Konzumácia bielkovín nielenže pomáha predchádzať rozkladu svalov, ale môže tiež pomôcť budovať a posilňovať svaly. Kombinácia pravidelného pohybu a cvičenia s vysokým príjmom bielkovín podporuje rast a posilňovanie svalov, vtedy môžeme hovoriť o správnej výžive pre športovcov. Vysokokvalitné bielkoviny obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny a sú bohaté na aminokyseliny s rozvetveným reťazcom (BCAA). Leucín, jedna z týchto BCAA, zohráva hlavnú úlohu pri podpore rastu svalov a regenerácii po silovom a vytrvalostnom tréningu. Tieto vysokokvalitné bielkoviny sa nachádzajú v potravinách obsahujúcich bielkoviny živočíšneho pôvodu, ako je chudé hydinové mäso, hovädzie mäso, ryby, mliečne výrobky, vaječné výrobky a celé vajcia.

Medzi kvalitné rastlinné produkty patria sója a tofu. Športovci bežne používajú aj práškové proteínové doplnky, najmä po cvičení, kedy nemajú jednoduchý prístup k bežným potravinovým zdrojom bielkovín.

Výhody bielkovín pre športový výkon
(zdroj: komerčný článok)

Koľko bielkovín by ste mali konzumovať a ako často?

Teraz, keď sme už vysvetlili mnohé výhody, poďme si povedať, koľko ich potrebujete, najmä ak ich užívate ako doplnok k tréningu. Ak ste stredne aktívny dospelý človek, odporúčame 0,5 – 0,75 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Ak sa pravidelne venujete silovému tréningu, budete potrebovať 0,8 – 0,85 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Nepreukázalo sa, že by konzumácia viac ako 1 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti mala nejaký dodatočný prínos. Načasovanie príjmu bielkovín je dôležité najmä pre športovcov a pre každého, kto sa snaží budovať svaly. Cvičenie, najmä silové cvičenie, zaťažuje svaly. Konzumácia bielkovín po tréningu pomáha napraviť narušenie svalstva, ku ktorému došlo, a ďalej svaly budovať. Mali by ste sa snažiť skonzumovať aspoň 20 gramov bielkovín do pol hodiny po cvičení. Po tréningu a v hlavných jedlách siahajte po vysokokvalitných bielkovinách.

Komerčný článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *