Kúpili ste si motorku? Mali by ste myslieť aj na to, čo si na ňu oblečiete

Práve ste sa stali motorkárom? Tak určite viete, že okrem dvojkolesového tátoša budete potrebovať aj špeciálne oblečenie. Nejde tak ani o to, či ste alebo nie ste módny guru, skôr o vašu bezpečnosť. Čo teda k motorke naozaj potrebujete, a čo je iba módny doplnok?

Kúpili ste si motorku? Mali by ste myslieť aj na to, čo si na ňu oblečiete
(zdroj: unsplash.com)

Rukavice sú základ

So správnym moto vybavením a oblečením je jazdenie určite bezpečnejšie. Neznamená to, že ak máte správne rukavice, určite nikdy nehavarujete, ale také oblečenie vás okrem iného dokáže aj udržať v suchu a teplu, keď počasie nie je práve naklonené jazdeniu na motorke. Aké kúsky by ste si teda určite mali kúpiť? V prvom rade sú to spomínané rukavice.

Hneď po kvalitnej moto prilbe sú najdôležitejším bezpečnostným prvkom, pretože pri páde sú ruky tým prvým, čím sa chránite. Aj pri nízkej rýchlosti sa môžete rýchlo zraniť, ak rukavice nenosíte. Samozrejme, najlepšie sú rukavice na to určené – čiže z kože alebo textilných materiálov a s polykarbonátovými protektormi chrbta a kĺbov ruky.

Radšej drahá kvalita, ako jednorazové použitie

Zlámané kosti, odreniny a poškodenia vnútorných orgánov – to všetko môžete utŕžiť, ak padnete z motorky bez správneho oblečenia. Pevnejšie materiály sú dokonca odolné aj pri vysokých rýchlostiach. Kúpiť sa síce dá aj lacnejšie moto oblečenie, ktoré vás síce ochráni lepšie, ako nič, ale obvykle iba raz. Z textilných materiálov vyberajte teda tie pevnejšie. Pri kožených veciach si všímajte kvalitu, spracovanie, šitie a hrúbku kože. Kvalitné kožené veci vám vydržia aj celý život. Podobne je to aj s vodeodolnými membránami, ktoré chránia pred dažďom – tie lacnejšie sa zničia pri prvom jemnom daždi, značkové vydržia pri akejkoľvek nepriazni počasia.

Ponesú vás aj motorku

Veľmi dôležitá je aj obuv. Ak napríklad vážite 90 kíl a vaša motorka ďalších 300, potrebujete na jednej nohe udržať takmer 400 kíl, častokrát na nerovných, rozbitých a klzkých povrchoch, na ktorých zastavíte. Toto všetko zvládne opäť iba kvalitná moto obuv. Vyberte si teda takú obuv, ktorá bude robustná, bude vám dobre sedieť, spevní vám článok a bude mať pevnú a vystuženú podrážku. Špecializované oblečenie a obuv nájdete v každej moto predajni, alebo aj v športových obchodoch, či už online, alebo v kamenných predajniach.