Umyte si auto po zime poriadne: ako na to?

Párkrát za sezónu by ste mali svojmu autu dopriať naozaj dôkladnú očistu. Hoci automatická automyváreň sa javí ako najlepšie riešenie, nie je to tak. Pozrite sa, ktoré spôsoby ocení vaše nové elektrické SUV-čko Opel Mokka alebo robustnejší a priestrannejší Opel Crossland viac.

Umyte si auto po zime poriadne: ako na to?
Umyte si auto po zime poriadne: ako na to? (zdroj: unsplash.com)

Prečo nie len autoumyváreň a ktoré spôsoby sú lepšie?

Autoumyváreň nezmyje všetku špinu a okrem toho poškodzuje lak. Kartáče sa nedostanú napríklad na miesta ako sú podvozok, zádverie, či okolie registračnej značky. Čo teda namiesto nej?

Staré dobré ručné umývanie

V rámci neho jej doprajte naozaj kvalitné prípravky a dostatok vody. Nie len nejaký saponát a suchá hubka či handra. Skúste napríklad aktívnu penu, ktorá rozpustí najhoršie nečistoty a kvalitné autošampóny šetrné k vosku aj pri častom umývaní. Na osušenie karosérie použite uterák, dostatočne jemný a zároveň má schopnosť vysokej absorpcie vody.

Povenujte sa aj kolesám. Na očistenie diskov potrebujete štetec a chémiu (špeciálne prípravky na odstránenie všetkých nečistôt, brzdového prachu, vzdušnej hrdze). Tú nastriekate a štetcom jemne potriete. Nezabudnite očistiť aj pneumatiky. Tu môžete staviť aj na olejček.

Na čistenie motora použite špeciálny prípravok. Pozor, voda tu môže poškodiť alebo zoxidovať elektronické komponenty! Preto je veľmi dobré umývať motor horúci, prípadne tak, že neustále beží. Minimalizujete riziko zatečenia vody do elektroinštalácie a snímačov, lebo voda sa tak rýchlo odparí.

Interiér sa poteší vysávaču a čistiacim prostriedkom. Nevynechajte ani kufor. Tento priestor si tiež zaslúži dôkladnú očistu.

Na okná je asi najlepšia stará dobrá klasika v podobe Alpy Okenej. Použite kuchynské papierové utierky, nastriekajte ju na ne a potom zotrite dosucha.

Procedúry pri čistení auta

Leštenie je dôkladné odstránenie nedostatkov na karosérii, akými sú jemné škrabance, či zašlý lak použitím elektrickej rotačnej leštičky a brusných pást. Pastovanie a voskovanie sú menej náročné a menej prácne procedúry. Rozdiel medzi nimi je, že na pastovanie sa používa pasta, ktorá je viac tekutá, zatiaľ čo vosk má tuhšie zloženie.

Všetky zvládnete aj doma, ale musíte dávať pozor, aby ste vášmu novému Opel Astra skôr neublížili ako pomohli. Kvalitné leštenie trvá niekedy aj celý deň. Hlavne sa nikam neponáhľajte.

Komerčný článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *