Sú zimné pneumatiky nutnosť alebo rozumná voľba?

Prípravy na sychravejšie počasie a nízke teploty sa nevyhýbajú nikomu, hlavne nie motoristom. Prvý krok, ako sa pripraviť na chladné dni, je výmena letných pneumatík za tie zimné.

Sú zimné pneumatiky nutnosť alebo rozumná voľba?
Sú zimné pneumatiky nutnosť alebo rozumná voľba?

Prečo sú zimné pneumatiky potrebné

Vplyvom klimatických zmien už ani počasie nie je to, čo bývalo. Takmer plynulý prechod zo zimných dní do letných a naopak, z leta do zimy, nedáva motoristom príliš veľký časový interval na výmenu sezónnych gúm. A aj keď nás teplé lúče počas neskorej jesene dokážu poriadne zmiasť, zákon hovorí, že v období od 15. novembra do 31. marca majú motoristi povinnosť používať zimné pneumatiky. Samozrejme, pokiaľ by bolo počasie nepriaznivé aj v období pred alebo po týchto dátumoch, nutnosť zimného obutia platí rovnako. Ak by však jesenné teploty boli vzhľadom na dátum v kalendári pomerne vysoké, s prezúvaním nie je potrebné sa ponáhľať. Bolo by zbytočné opotrebovávať dezén zimných gúm.

Zimné pneumatiky – otázka bezpečnej jazdy v zime

Mohlo by sa zdať, že vzhľadom na mierne zimy posledných rokov je prezúvanie pre zimou tak trochu zbytočné. Zimné pneumatiky sú však konštruované tak, aby dokázali lepšie priľnúť k vozovke aj vtedy, keď sú teploty naozaj veľmi nízke alebo je na ceste súvislá vrstva snehu či ľadu. Sú vyrobené zo zmesi, ktorá je mäkšia, a to má zásluhu na tom, že ich brzdná dráha je oveľa kratšia ako pri pneumatikách letných. Ďalším benefitom je iste aj ekonomická stránka ich používania. Hlbší dezén a pružnosť im na zimných cestách umožňuje pohybovať sa oveľa ladnejšie a úspornejšie, ako keby sme v zime jazdili na letných gumách. Vďaka lamelám je aj jazda na snehu zážitkom, a nie nočnou morou. Toto všetko sa v konečnom dôsledku odzrkadlí tak na spotrebe paliva, ako aj na celkovej pohode z jazdy.
Ceny pneumatík už nie sú ani zďaleka také vysoké, ako boli kedysi, a stali sa dostupnými pre väčšinu motoristov. Preto je prezúvanie gúm z letných za zimné záležitosťou, ktorá má oveľa viac výhod, akoby sa zdalo. V hre totiž nie je len bezpečnosť nás a našej posádky, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Každý motorista by sa teda mal pozerať na nutnosť prezúvania na jeseň a na jar ako na jeden z krokov pre bezpečnú jazdu, a nie ako na nutnosť stanovenú zákonom.

Text a foto: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *