Bez PZP ani na krok, zriaďte si ho ihneď po kúpe auta

Mať auto je v dnešnej dobe skôr nevyhnutnosť. S kúpou vozidla sa však spája niekoľko vybavovačiek, ktoré stoja čas a peniaze. Medzi túto administratívu patrí aj povinné zmluvné poistenie, ktoré vodičom uľahčí riešenie nehôd a iných nepríjemností.

Bez PZP ani na krok, zriaďte si ho ihneď po kúpe auta
Bez PZP ani na krok, zriaďte si ho ihneď po kúpe auta (Foto: bigstockphoto.com)

Povinné zmluvné poistenie, tiež známe aj ako PZP, je poistenie, ktoré si musí zriadiť majiteľ vozidla na svoje auto, pričom jeho uzatvorenie vyplýva zo zákona. Aj preto netreba poistenie odkladať a snažiť sa vybaviť ho čo najskôr.

Čo dostanem?

Z povinného zmluvného poistenia prirodzene vyplýva finančné plnenie pri vzniku poistných udalostí, teda nehôd, ktorých účastníkom bol vodič spoločne s poisteným autom. Krytie týchto kolízií závisí od toho, či zvolíte štandardnú alebo nadštandardnú úroveň poistenia. Pri prvej menovanej ide o vyplatenie škody na zdraví do výšky päť miliónov eur a škody na veci sú uhradené do dvoch miliónov. Pri nadštandardnom poistení siaha preplatenie škôd na zdraví i na veci až do siedmich miliónov eur.

Navyše, zmluvné poistenie auta dopĺňa celá škála pripoistení, vďaka ktorým nadobudnete finančné krytie aj pri poškodení skiel (nielen čelného), krádeže vozidla alebo po strete auta so zverou.

PZP v zahraničí

V období dovoleniek je táto otázka celkom na mieste. Okrem platnosti na území Slovenska sa poistenie auta vzťahuje aj na mnoho krajín, medzi inými je platné v štátoch Únie alebo v nečlenských krajinách, ako je Turecko, Rusko či Ukrajina. Zoznam krajín, kde PZP platí, sa nachádza na takzvanej zelenej karte, ktorá je dokladom uzatvorenia poistenia a je povinným dokladom počas ciest do zahraničia.

Asistenčné služby

Aj menej závažné situácie na cestách môžu spôsobiť isté problémy. Asistenčné služby, ktoré sú garantované pri štandardnom i prémiovom PZP, však zaručujú pomoc aj v tých najbežnejších nepríjemnostiach počas šoférovania. Preto ak dostanete defekt, stratíte kľúče alebo sa vám vybije batéria, netreba panikáriť. Vďaka doplnkovým službám vyriešite tieto problémy rýchlo a s pomocou pracovníkov, ktorých vysiela poisťovňa po nahlásení kolízie. Dôležitou informáciou je aj to, že asistenčné služby sú poskytované nonstop.

3 spôsoby, ako si PZP zriadiť

Nie je nič nevídané, ak si aj administratívne veci viete vybaviť cez internet. Rovnako môžete mať aj PZP online za pár minút, a to bez toho, aby ste museli niekam ísť. Ak sa ale predsa chcete poradiť, ale nechcete nikam cestovať, ďalšou možnosťou je telefonická konzultácia, pričom volať sa dá každý pracovný deň.
Naopak, sú však aj ľudia, ktorí si radšej takéto dôležité vybavovačky nechávajú na osobné stretnutie. To sa dá v prípade povinného zmluvného poistenia riešiť v pobočkách alebo poradenských miestach, ktoré sú v každom väčšom meste.

Text: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *