Viete, podľa čoho vyberať obutie pre vaše 4×4?

Pneumatiky pre vozy 4×4 môžete vyberať z 3 kategórií. Najdôležitějším kritériom pri výbere pneu je voľba terénu. Budete jazdiť skôr po diaľniciach, alebo sa chystáte zdolávať bahnité cesty plné drnov?

Off-road pneumatiky sa vyznačujú hlbokou vzorkou

Čo je to SUV vozidlo

Jedná sa o športovo úžitkové vozidlo, ktoré sa od klasického auta najviac líši vyššie položeným podvozkom. Očakáva sa od neho, že hravo zvládne ako jazdu po ceste, tak ľahkým terénom. Pneumatiky pre SUV sa na prvý pohľad od klasických až toľko nelíšia. Ich konštrukcia však musí byť prispôsobená väčšej hmotnosti vozidla a zťaženému terénu.

3 kategórie pneumatík pre 4×4

  1. Kombinované

Sú určené predovšetkým pre jazdu v meste, ale musia zvládnuť aj poľné cesty. Pneumatika musí mať dobré vlastnosti a dobrý výkon pre jazdu na mokrej vozovke. Musí mať dobrú stabilitu v nespevnenom teréne alebo na šterku. Extrémne dôležitá je vystužená konštrukcia, ktorá udrží hmotnosť vozidla. Kvalitné pneumatiky a bezpečnú jazdu vám zaistia výrobcovia s dlhou tradíciou.

  1. Off-road

U týchto pneumatík sa predpokladá, že zvládnu aj strmý a náročný terén. Musia dobre prenášať trakciu motoru, ktorú neovplyvní ani terén a silnejšie nárazy. Pneu musí mať dobrú mobilitu za každej situácie: na blate, kameňoch, alebo strmších svahoch. Pre taký terén rozhodne nedoporučujeme ojazdené pneumatiky s nízkou vzorkou. Dôležitá je hlboká vzorka s dezénom v tvare šípa, ten sa postará o to, aby sa pneumatika nezaborila ani na bahnitej ceste. Vybrať si môžete napríklad z odolných off-road pneumatík značky Hankook. Pneumatika musí disponovať vystuženou konštrukciou vďaka ktorej unesie váhu automobila a odolá aj hrubším nárazom.

SK_AZpneu_4x42

  1. SUV

Táto pneumatika je určená predovšetkým pre jazdu po meste. Pneumatika musí byť uspôsobená silným motorom a ťažším vozidlám. Musí mať dobrú priľnavosť behom rýchlej jazdy, a to ako na rovine, tak v zatáčkach. Musí mať skvelé jazdné vlastnosti na mokrej vozovke, a to predovšetkým pri brzdení. A takisto ako predchádzajúce pneumatiky, musí mať vystuženú konštrukciu, aby uniesla vyššiu záťaž vozidla. Medzi kvalitných výrobcov SUV pneumatík patrí napríklad značka Continental.

Aj pri správnom obutí vášho vozidla môže dojsť k defektu pneumatiky. Aby ste pneu nemuseli vymeňovať na mieste alebo čakať na odťahovku, môžete si obstarať sadu na opravu defektov. Jednoducho sa používa a umožní vám bezpečne docestovať až do servisu.

Zdroj: flickr.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *