Pri kúpe vlastného auta nezabúdajte na PZP

Aby ste mohli jazdiť na svojom vlastnom aute, nestačí vám vodičský preukaz či dostatok peňazí na jeho kúpu. So statusom vlastníka motorového vozidla vám totiž vznikajú aj povinnosti, medzi ktoré bezpochyby patrí aj povinné zmluvné poistenie. Bez kvalitnej poistky sa totiž na cesty neoplatí vyjsť. Čo všetko by ste o PZP mali vedieť?

Pri kúpe vlastného auta nezabúdajte na PZP

Ako vypočítať výšku pzp?
Pri tvorbe výšky poistného sa zvykne brať do úvahy vek, adresa poistníka a, samozrejme, aj technické parametre daného vozidla, teda objem a výkon motora či jeho vek. Viaceré poisťovne vám poskytnú nižšiu cenu poistky aj za úplne obyčajnú vec, akou je napríklad počet mesiacov bez spôsobenej dopravnej nehody či to, že máte v ich poisťovni uzatvorené aj iné zmluvy.

Závisí aj na mieste, kde šoférujete
Jedným z faktorov je aj to, na čo má byť dané vozidlo využívané. Tiež sa môže prihliadať na vlastnosti vodiča alebo majiteľa automobilu. Či už ide o lokalitu, v ktorej žije a šoféruje, alebo na jeho skúsenosti s vedením motorového vozidla. Výšku povinného zmluvného postenia si však dnes už v mnohých prípadoch môžete nastaviť podľa seba.

S luxusnejším autom bude aj PZP vyššie
Radujete sa zo skvelého luxusného auta, na ktoré ste si možno horko-ťažko našetrili? Tak to vás veľmi nepotešíme. Výška povinného zmluvného poistenia bude totiž v tomto prípade vyššia ako pri bežných modeloch. PZP je však nevyhnutnosťou, ktorej by ste sa určite nemali vyhýbať. Nielenže sa na cestách deje mnoho nehôd, ale navyše pri hocijakej náhodnej cestnej kontrole môžu policajti vaše PZP skontrolovať. Ak by ste ho nemali, bez pokuty ďalej nepôjdete.

PZP môžete uzatvoriť aj online
Výšku PZP si môžete vypočítať, ale tiež uzavrieť aj online. Oplatí sa využívať najmä kalkulačku, v ktorej vidíte porovnanie poistného vo všetkých poisťovniach na Slovensku, a ušetriť tak nemalé peniaze. Výhodou takéhoto porovnania je tiež prehľad o tom, čo všetko PZP v jednotlivých poisťovniach kryje a do akej výšky. Za priemerne 45 eur štvrťročne môžete byť krytý až do výšky 6 miliónov eur za škody na zdraví a na majetku.

Foto: Bigstockphoto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *