Djokovič má po výhre Qatar Open namierené opäť na vrchol

Srb Novak Djokovič sa v snahe o získanie prvenstva v mužskom tenise opäť zviditeľnil, keď vo finále turnaja Qatar Open porazil súčasnú jednotku Andyho Murraya v troch setoch 6-3, 5-7 a 6-4. Táto výhra je o to zaujímavejšia, že pre britského tenistu značí koniec jeho víťaznej horúčky rozpínajúcej sa do dĺžky úctyhodných 28 zápasov a päť turnajov.

Dočasný zostup jednotky?
Murrayovi sa koncom minulého roka podarilo to, v čom nikto neuspel dlhé roky, a to dlhodobejšie zosadenie Djokoviča z prvého miesta. Andy si odvtedy udržiaval nad srbským tenistom malý ale zdravý rozdiel bodov, no i tak stále existujú príležitosti, kedy je aj Murray na Djokoviča prikrátky. V prípade Brita to je víťazstvo prvého setu – Murrayovi sa ešte nepodarilo poraziť Djokoviča, ak sám prehral prvý set. To sa ukázala byť pravda aj vo finále Qatar Open, kedy Murray nastúpil do zápasu nesprávnou nohou a s troma vybojovanými gemami podľahol Djokovičovi v prvom sete 6-3. Paradoxne, Murrayovi sa spočiatku nedarilo i napriek dvom varovaniam, ktoré dostal za svoje správanie Djokovič.

Ambiciózny rok 2017
Pre svetovú dvojku sa sezóna nemohla začať lepšie. Srb má v pláne tento mesiac obhájiť svoje minuloročné víťazstvo na turnaji Australian Open a porazenie nedávno korunovanej jednotky mu dodalo potrebnú motiváciu a satisfakciu. Po strate druhého setu si Djokovič na krátky moment myslel, že Murrayovi sa situácia podarí obrátiť, ale ako už teraz vieme, nestalo sa tak. Tenista si udržal nad Britom výhodu a v treťom sete ho porazil jednoznačne 6-4.

Motivácia pre Murraya
Na druhej strane, Murray má aspoň nad čím premýšľať. Prehra z ruky Djokoviča je dovedna 25. prehrou proti srbskému tenistovi a každá ďalšie zaváhanie musí bolieť. Tenista si ale aj napriek prehre udržiava chladnú hlavu a v rozhovore pre médiá povedal, že nový rok sa začať výborne. Duel medzi ním a Djokovičom bol plný kvalitných výmen a teší sa na výzvy bohatý rok.
Prvému aj druhému nasadenému tenistovi do začiatku turnaja Australian Open zostáva ešte niekoľko dní. Stávkové kancelárie, vrátane bet365, predpovedajú ako víťaza obhajcu titulu Novaka Djokoviča. Murray za Srbom príliš nezaostáva a nachádza sa na druhom mieste. Za dvojicou sú potom ďalšími pravdepodobnými výhercami ešte Stan Wawrinka, Rafael Nadal a Miloš Raonič. Uvidíme teda ako sa vyvinie situácia na kurtoch. Djokoviča a Murraya v súčasnosti delí iba pomerne malý rozdiel menší ako 800 bodov a post svetovej jednotky tak môže mať za krátku dobu odlišného držiteľa.