Poznáte už kubotan? My áno! (video)

kubotanKubotan je malá skladná pomôcka na sebaobranu, určená ako doplnok na zväzok kľúčov. Zbraň je odvodená od palíc Yawara. Kubotan bol špeciálne navrhnutý na spacifikovanie útočníka, bez trvalých následkov. Jeho pevné zovretie v ruke, zlepšuje spevnenie pästi a rozširuje možnosti úderu. Kubotan je určený ako mužom, tak aj ženám.

Vyvinul ho Takayuki Kubota v 70. rokoch pre policajné jednotky. Jeho popularita vzrástla v polovici roku 1970. Od vtedy túto pomôcku na kľúče, zaradilo do svojho výukového programu a výbavy policajné oddelenie mesta Los Angeles (LAPD). Pôvodný návrh bol s tvrdého plastu, lexanu, mal dĺžku približne 14 centimetrov a priemer asi 1,5 centimetra. Dnešné kubotany majú rôzne podoby, tvary a líšia sa aj použité materiály. Takayuki publikoval o svojej pomôcke na sebaobranu aj niekoľko kníh, v nich predstavuje rôzne účinné údery a hmaty pri odvrátení útočníka.

Kubotan v praxi

Kubotan na www.kubotan.sk má dĺžku 14 centimetrov a priemer 2 centimetre. Je vyrobený z ľahkého kovu a tak váži len 57 gramov, to je menej ako napríklad väčšina obranných sprejov. Tento kubotan je zakončený miernym hrotom, vďaka čomu je pri údere účinný aj za použitia menšej sily. Taktiež je vďaka tomuto zakončeniu ideálny pri zasiahnutí citlivých a tlakových miest na tele útočníka. V súčasnosti je kubotan čoraz viac rozšírený aj na Slovensku. Na jeho správne a účinne použitie sú pravidelné kurzy a tréningy. Ak nie ste zástancom tréningov, nevadí, s kubotanom sa dá ubrániť aj tak. Vďaka jeho zovretiu, máte pevnejšiu päsť a vaše údery sú účinnejšie. Taktiež získate ďalšie možnosti úderu, pričom na jednom konci ruky máte spomínaný mierny hrot a na tom druhom tupú stranu a zväzok kľúčov. Už len úder s hrotom do oblasti svalu je bolestný. Pri neodbytnom útočníkovi sa môžete brániť razantnejšie a udierať do oblasti krku, hlavy či tváre. Tu však treba mať na pamäti, že takáto sebaobrana už môže zanechať trvalé následky.

Zdroj a foto: www.kubotan.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *