Čo si všímať pri výbere pneumatík pre Škoda Octavia?

Česká značka Škoda patrí medzi stálice na stredoeurópskom automobilovom trhu. Modely Octavia si, podobne ako samotná značka, držia výsadné postavenie medzi vozidlami svojej triedy a ponúkajú výborný jazdný komfort pre široké vrstvy obyvateľstva. Ako a podľa čoho pre ne vyberať tie správne letné pneumatiky?

Čo si všímať pri výbere pneumatík pre Škoda Octavia

S prezúvaním zimných na letné pneumatiky by sme sa nemali veľmi ponáhľať. Podľa legislatívy je vhodné jazdiť na zimných pneu od 15. novembra do 31.marca, pri súvislej pokrývke vozovky ľadom, námrazou alebo snehom. Letné pneumatiky získavajú na účinnosti od teplôt cca +15 °C.

Trieda pneumatík
Pri výbere pneumatík sa budete rozhodovať aj na základe tried. Sú tri – ekonomická, stredná a prémiová. Letné pneu v ekonomickej triede patria medzi najlacnejšie. Sú vyrábané osvedčenými metódami s minimom inovácií a hodia sa pre autá nižšej až strednej triedy. Stredná trieda ponúka pneumatiky s dobrými vlastnosťami na suchu aj vode. Pokiaľ jazdíte plynulo a bezpečne, bez problémov vás podržia. Prémiové pneumatiky sú výstavným kusom každého výrobcu. Obúvajú ich vozy s vysokým výkonom, pretože tieto pneu skvele držia aj pri rýchlej a agresívnej jazde.

Typ dezénu
Aj dezény pneumatík sa členia do troch kategórií. Najväčšou výhodou symetrických pneumatík je nízka hlučnosť, nízky valivý odpor a vysoká životnosť. Najčastejšie sa predávajú vo veľkostiach 13 – 15 palcov, pre menej výkonné osobné automobily nižšej a strednej triedy. Asymetrické pneumatiky sú vyrábané s ohľadom na lepšiu stabilitu na rovine aj v zákrutách. Odlišné vzorovanie na oboch stranách behúňa prispieva tiež k dobrému odvodu vody a pohodlnej jazde. Smerové pneumatiky sa vyznačujú dezénom v tvare „V“. Zabezpečuje nie len výborné odvádzanie vody, ale aj skvelé reakcie pri zrýchľovaní a brzdení.

Rozmery pneumatík
Štandardne je vozidlo možné obuť do niekoľkých rozmerov pneumatík. Veľkosť je udaná v technickom preukaze aj na bočniciach pneumatík. Údaj môže vyzerať aj takto: 195/65 R15 (šírka/výška priemer). S veľkosťou je daný aj index rýchlosti a zaťaženia pre pneumatiky. Ich hodnoty treba vzhľadom na bezpečnosť a adekvátne fungovanie systémov vo vozidle bezpodmienečne dodržiavať.

TOP 5 letných pneumatík pre Škoda Octavia
Na základe veľkého testovanie renomovaného nemeckého auto-klubu ADAC sme pre vás vybrali najlepšie z najlepšieho. Aké sú TOP 5 letné pneumatiky pre Škoda Octavia? V rebríčku nemôže chýbať absolútny víťaz testu Pirelli Cinturato P1 Verde. Pneumatika dosiahla vysoké a stabilné hodnotenia vo všetkých kategóriách (jazda na suchu, na mokrom podklade, hlučnosť, spotreba, opotrebovanie). Obdobne si počínali aj pneumatiky Brisgestone Turanza T001, Continental Premium Contact 5 a Goodyear EfficientGrip Performance. Trošku vyššiu hlučnosť kompenzujú vynikajúcimi jazdnými vlastnosťami na mokrom aj suchom povrchu a dobrou životnosťou. S pokojným svedomím môžeme však doporučiť aj model Barum Brillantis 2.

Text a foto: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *