Aké disky sú na zimu lepšie? Plechové alebo hliníkové?

Zima je pre motoristov veľmi špecifické obdobie a na vozidla i šoférov má vždy vlastné požiadavky. Nie je tomu inak ani v prípade diskov. Azda každému milovníkovi áut sa páčia viac hliníkové než plechové disky. Tie však počas zimných mesiacov oceníte o niečo viac.

Aké disky sú na zimu lepšie? Plechové alebo hliníkové?
Aké disky sú na zimu lepšie? Plechové alebo hliníkové? (Foto: bigstockphoto.com)

Hliníkové disky zimné obdobie ničí

Hliníkové disky totiž neznášajú veľmi dobre posyp. Kamienky, štrk či soľ, ktoré sa počas zimy často objavujú na vozovkách, ich môžu celkom zničiť. Kvôli tomu, že ide sčasti aj o dizajnovú záležitosť, tak sú hliníkové disky lakované. Tento lak dokážu kamienky, ktorým sa pri jazde po posypanej vozovke nevyhnete, dostatočne poškrabať. Hlboké šrámy v spojení s posypovou soľou spôsobia, že zliatina kovu pod lakom môže galvanicky korodovať. A vtedy už nejde len o vzhľad auta, ale aj o bezpečnosť. Ak o dôsledok týchto problémov môže začať unikať vzduch z pneumatiky, kvôli čomu hrozí nebezpečenstvo aj pre posádku auta.

Plechové disky zvládnu aj horšie podmienky

V prípade plechových diskov sa tohto obávať nemusíte. Dokonca keď ich ozdobíte slušnou puklicou, tak ani nevyzerajú zle. Mnoho vodičov má zimné pneumatiky na plechových diskoch, pričom o elektrónoch ani neuvažujú. Na nich majú letné pneumatiky. V zimných mesiacoch jednoducho víťazí finančná stránka i bezpečnosť. Navyše, keď sa auto umýva, použiť chémiu nie je problém.

Na ich namontovanie nepotrebujete ani bezpečnostné skrutky, ktoré sa využívajú pri drahších zliatinových diskoch na skomplikovanie ich odcudzenia. Plechové disky v podstate nikto nekradne a navyše ich konštrukcia nedovoľuje zapustiť skrutku tak hlboko.

Oceľové alebo plechové disky?

Plechové disky sa často označujú aj ako oceľové. Ide v podstate o to isté. Zatiaľ čo mnohé pneuservisy sa sem-tam hádajú, ktoré označenie je výstižnejšie, motoristom to je jedno.

Text: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *