4 zaujímavosti, ktoré ste o Audi nevedeli

Takmer každý vie, že štyri kruhy na prednej maske auta patria značke Audi. Už menej ľudí však tuší, že logo symbolizuje spojenie 4 automobiliek do jednej v dôsledku hospodárskej krízy v roku 1932 – Audi, DKW, Horch a Wanderer. A práve tu siahajú korene dnešnej značky Audi. O jednom z najstarších nemeckých výrobcov bolo napísané takmer všetko. Niektoré informácie sú známe viac, iné menej. A práve na menej prevarené fakty o automobilke z Ingolstadu sa zameriame v tomto článku. Pripútajte sa, jazda sa začína.

4 zaujímavosti, ktoré ste o Audi nevedeli

1. Revolúcia v rally pod taktovkou Audi

Dnes už legendárne Audi Quattro sa postaralo o veľkú revolúciu vo svete rally. Keď nemecká automobilka predstavila tento model, na Svetovom šampionáte v rally vtedy akurát povolili pohon na všetky štyri kolesá. Zatiaľ čo súperi tápali, ako s novým pravidlom naložiť, Audi začalo zbierať víťazstvá vo veľkom. Najúspešnejšie obdobie tohto vozidla bolo medzi rokmi 1981 až 1986.

2. Prvenstvo Audi na pretekoch Le Mans

24 hodín Le Mans patrí medzi najnáročnejšie automobilové preteky na svete. Do roku 2005 sa ich Audi zúčastňovalo s benzínovým autom R8 a veľmi úspešne. Inžinieri v tejto nemeckej automobilke chceli výzvu a rozhodli sa, že ako prví vyhrajú Le Mans s dieslovým motorom. O rok neskôr sa im to vďaka vozidlu Audi R10 TDI podarilo a získali toto cenné prvenstvo. Aby tých prvenstiev nebolo málo, v roku 2012 Audi vyhralo preteky Le Mans s dieslovým elektrickým hybridom R18 e-Tron quattro.

3. Robilo Audi prvé crash testy?

Možno. Ak sa ráta spustenie vozidla z kopca bez posádky, aby automobilka po náraze do prekážky demonštrovala bezpečnosť auta, potom určite – Audi robilo prvé crash testy. Zvládli to takmer pred 80 rokmi bez figurín, spomalených záberov či senzorov. A ako to dopadlo? Diváci boli ohromení, že sa autu takmer nič nestalo a motor bežal ďalej.

4. Čo znamená slovo Audi

August Horch založil svoju prvú automobilovú spoločnosť v roku 1899 a volala sa A. Horch & Cie. Lenže prešlo 5 rokov a Horch sa nedokázal zniesť so svojím spoločníkom, a tak si založil novú spoločnosť s názvom August Horch Automobilwerke. Práva na používanie mena Horch mal však jeho spoločník, tak August musel vymyslieť niečo nové. Jeho priezvisko v nemčine znamená „počuť“, a keďže ho vo svojom rodnom jazyku nesmel používať, rozhodol sa pre latinčinu. A do tej sa jeho priezvisko prekladá ako „audi“.

Sme šťastní, že aj u nás nájdete vozidlá tejto výnimočnej značky. Pozrite si našu ponuku automobilov Audi.

Text a foto: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *