Prečo sú chlapci fascinovaní zbraňami

Rozmýšľali ste niekedy o tom, prečo vás v detstve tak veľmi fascinovali lasery, pištole, samopaly či meče? Jednoducho všetky zbrane. Tie boli a aj sú pre malých chlapcov veľkým lákadlom. A naopak, dievčatá nielenže nezaujímajú, ale majú z nich prirodzený rešpekt, v niektorých prípadoch až strach. Prečo je medzi pohlaviami takýto rozdiel a čo ho spôsobuje? Zistite, prečo chlapcov priťahujú zbrane a či je táto záľuba nebezpečná.

Zbraň

Je to prirodzené
To, že chlapcov priťahujú veľké pištole a iné zbrane, majú zakódované v génoch. Je to kvôli tomu, že majú viac testosterónu, ktorý ovplyvňuje túžbu po moci a dominancii. A práve zbrane sú jedným z nástrojov moci a toho, ako si vydobyť dominanciu. S týmto javom sa nestretávame iba u ľudí, ale aj u samcov v zvieracej ríši. Napríklad šimpanzy sa hrávajú pomerne agresívne hry, ktoré rozhodujú o dominancii samca v skupine – hádžu po sebe kamene, bijú sa palicami a podobne. Okrem toho sú to aj levy či jelene, ktoré zvádzajú súboje z rovnakých dôvodov.

Je to nebezpečné?
Istotne nejeden rodič si povedal, že sa mu nepáči, ako sa jeho syn hrá na strieľačky, pretože to v ňom podporuje agresiu. Najradšej by ste ho prihlásili do detského centra, v ktorom by sa venoval pokojnejším hrám. Ale to nie je správny postup, pretože žiadna psychologická štúdia nepotvrdila, že deti, ktoré sa hrajú so zbraňami sú v dospelosti agresívnejšími jedincami. Najlepšie, čo môžete urobiť, je porozprávať sa s chlapcom a vysvetliť mu, že je rozdiel medzi skutočnou zbraňou a tou hračkárskou.

Počkajte
Netlačte, neskúšajte žiadne psychologický triky, jednoducho počkajte, či váš syn z toho vyrastie alebo sa prihlási do armády alebo policajného zboru. Poznáte to podľa seba, že ak vám v detstve rodičia niečo zakazovali, tak ste robili presný opak. Navyše, sami ste boli malým chlapcom, tak najlepšie viete, aké následky mali na vás hry na strieľačky.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *