Lovu zdar! Viete, čo všetko potrebujete na úspešnú poľovačku?

Srdcom zanietení poľovníci berú lov ako vášeň, ktorej sú ochotní obetovať veľa. Čas, energiu a najmä, svoju pozornosť. Trávia hodiny v lese s jediným cieľom – pokoriť matku prírodu a odniesť si z hôr cennú trofej. Poľovačka – to je láska na celý život a tí, ktorí jej raz podľahnú, sa k spomienkam na ňu vracajú pravidelne. Mnohí k nej “pričuchnú” ešte v detstve, keď po lesoch sprevádzajú napríklad starého otca, a v dospelosti v nej nájdu skvelú formu oddychu, ktorý je v dnešnej uponáhľanej dobe na nezaplatenie.

Lovu zdar! Viete, čo všetko potrebujete na úspešnú poľovačku

Relax pre jednotlivca

Podľa druhu zveri, ročného obdobia alebo terénu možno poľovať individuálne alebo kolektívne – spoločne. Medzi individuálne druhy poľovačky patrí postriežka a posliedka. Pri love týmito spôsobmi je nutné, aby poľovník dobre ovládal zákonitosti, ktorými sa zver riadi, poznal miesta, kam sa chodí pásť, rovnako ako “mal v merku” aj zloženie lesov a rastlín na mieste, kde loví. Aj orientácia podľa vetra je mimoriadne dôležitá, ten by nemal viať smerom od poľovníka k zveri. Ak by ho totiž zavetrila, ušla by. Pri postriežke poľovník striehne na miestach, kam sa zver chodí pásť alebo v húštinách, kde si dopredu pripraví zásed, záštitu alebo vysoký posed či pozorovateľňu. Vďaka posledným menovaným zver poľovníka len tak nezavetrí. Na postriežke sa lovia všetky druhy raticovej zveri, jazvece a líšky alebo králiky. Pri posliedke poľovník zver hľadá, nečakane sa k nej priblíži a uloví ju. Na to, aby ste boli úspešní, je však dôležité poznať revír, smery lesných cestičiek a zvyky zveri. Loví sa obvykle ráno alebo večer, keď sa zver vydáva za potravou. Pri postriežke aj pri posliedke sa využíva obľúbené vábenie zveri pomocou ručadla, vreštadla alebo vábničky.

Poľovanie v skupine má zásady

Aby lov prebiehal hladko a bez problémov, vedúci poľovačky zoradí strelcov, honcov a vodičov so psami. Po zatrúbení signálu na lesný roh účastníci uvítajú, skontrolujú si poľovnícke zbrane, poľovné lístky a dohodne sa forma lovu. Zbrane sa nabíjajú len na určenom stanovišti, po ktorého opustení sa musí zbraň opäť vybiť a komora vyprázdniť. Pri presune na iné stanovište ostáva stále prázdna, to je základné bezpečnostné pravidlo, ktoré platí pre všetkých poľovníkov. Medzi najväčšie poľovnícke zážitky patrí poľovanie na hlucháňa či tetrova, vzrušujúce je aj poľovanie na diviaka, no medzi najčastejšie patrí lov malej zveri – zajacov, bažantov, jarabice, husi či kačky.

Nepodceňujte výbavu

Klasická poľovačka nie len o poľovníckych zbraniach – brokovnici, guľovnici, vzduchovke, puške či praku alebo strelive určenom na lov zvierat. Na to, aby ste boli pri love úspešní, potrebujete správne vybavenie, bez ktorého to v teréne nejde. Rozhodne sa vám zíde vhodné oblečenie a obuv do nepriaznivého počasia, brašňa, pomôcky ako remeň alebo puzdro, palica, nôž, podložka ale aj obyčajný kompas. Bez potrebnej poľovníckej výstroje sa dobrý poľovník jednoducho nezaobíde.

Text a foto: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *