Ako si vybrať topánky na behanie

Topánky na behanie sú pre bežca ako gumové pásy pre bager či pneumatiky pre auto. Ovplyvňujú nielen jeho výkon, ale aj stabilitu, pohodlie či opotrebenie kĺbov. Preto je veľmi dôležité, aby si každý, kto odbehne mesačne nejaký ten kilometer, vybral také, ktoré mu najviac vyhovujú. Aj preto potrebujete poznať odpoveď na niekoľko otázok. Čo musíte zistiť predtým, ako začnete hľadať svoje ideálne bežecké obutie?

Ako si vybrať topánky na behanie

Veľkosť nohy
Poviete si: jasné, veď to je úplný základ. Ale pozor, kupovať si topánky na bežné chodenie a behanie je veľký rozdiel. Zatiaľčo pri topánkach na každý deň sa rozdiel pol čísla vo veľkosti stratí, pri behaní to budete cítiť. Preto si pri skúšaní topánky pritisnite palec na nohe čo najbližšie k špičke, a keď sa vám medzi pätu a koniec topánky zmestí prst, máte správne číslo.

Ako došľapujete
V zásade poznáme tri typy došľapu – neutrálny, pronáciu a supináciu. Neutrálny je správny došľap, supinácia je došľap pri ktorom dopadáte hlavne na vonkajšiu časť chodila a pri pronácii došľapujete na vnútornú časť chodidla. Ako najjednoduchšie zistíte, aký máte došľap? To prezradí aj vaša staršia bežecká obuv, pozrite sa, ktoré časti podrážky sú najviac opotrebované, a tak zistíte aj spôsob vášho došľapu.

Koľko vážite
Pri výbere bežeckých topánok je dôležité brať ohľad aj na to, koľko vážite. Pretože pri behaní sú vaše kĺby a kosti zaťažované oveľa viac ako pri bežnej chôdzi, potrebujete pánsku bežeckú obuv, ktorá bude váš došľap čo najlepšie tlmiť. Preto tí ťažší z nás potrebujú topánky, ktoré dopady tlmia lepšie, aby ušetrili svoje kĺby.

Ako často budete behať
Viete, že budete behať aspoň trikrát do týždňa? Nemusíte sa báť siahnuť po drahších modeloch, ktoré sú zväčša aj kvalitnejšie. Navyše budete mať extra motiváciu, pretože keď si kúpite drahé topánky, budete ich chcieť čo najviac využiť.

V akom teréne budete behať
Je dôležité vedieť, aký terén sa stane vašim domov – či to bude asfaltová cesta alebo prírodný terén. Na asfalte zaťažujete svoje kĺby najviac, preto by ste mali vyberať topánky, ktoré tlmia viac. Pri prírodnom teréne je dôležité, aby boli topánky pevnejšie a mali správne zvolenú podrážku, ktorá nebude prešmykovať.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *