Prvé puzzle neboli hračkou. Na čo slúžili?

Obľúbené puzzle neboli vždy iba hračkou. Fenomén papierovej skladačky je veľký, no keď John Spilsbury vyrobil jedny z prvých puzzle ani mu nenapadlo, akým obľúbeným sa jeho výrobok stane. História tejto obľúbenej hračky siaha až do druhej polovice 18. storočia, vtedy však vyzerala úplne ináč ako dnes, slúžila na niečo úplne iné a ani nebola z papiera. Čo sa robilo s prvými puzzle a z čoho boli vyrobené?

Prvé puzzle neboli hračkou. Na čo slúžili

História puzzle
John Spilsbury bol anglický kartograf a rytec, ktorému sa podarilo vyrobiť prvé puzzle a boli z dreva. Ako vyzerali? Na drevenom pláte bola nakreslená mapa sveta, z nej Spilsbury vyrezal niektoré štáty, tie dal deťom, ktoré ich mali umiestniť na správne miesto. Takže prvé puzzle neboli hračkou, ale učebnou pomôckou, vďaka ktorej sa anglické deti zlepšovali v zemepise. Okolo roku 1760 John ani len netušil, že o nejaké to storočie sa budú vyrábať puzzle 3000, 5000 či 3D puzzle.

Fenomén súčasnosti
Puzzle milujú mladí, starí, chlapci, dievčatá. Je to aj vďaka širokému spektru produktov – od 30 dielových až po 10-tisícové skladačky. Od obrázkov z rozprávok až po sci-fi tematiku. Každý si príde na svoje. Dokonca sa organizujú aj rôzne súťaže a majstrovstvá sveta v skladaní puzzle. Dnes je to pre mnohých relax, pre iných spôsob ako súťažiť a pre tých menších je to stále skvelá učebná pomôcka. Pretože, keď deti skladajú puzzle, zlepšujú si jemnú motoriku, predstavivosť a aj logické zmýšľanie.

Škola hrou je dôležitá
Vedel to Spilsbury, vedel to Komenský a zdá sa, že to začína vidieť aj súčasné školstvo. Síce na vyučovacích hodinách neskladajú puzzle, za to používajú interaktívnu tabuľu. Tabuľa, vďaka ktorej sú deti na hodinách aktívnejšie, tešia sa na vyučovanie, majú pocit, že sú dôležitejšou súčasťou hodiny, ako keby mali počúvať len výklad učiteľa. Preto kdekoľvek budete môcť, použite metódu školy hrou. Lepší spôsob, ako sa niečo naučiť, neexistuje.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *