Aké výhody má cvičenie s vlastnou váhou

Cvičenie s vlastnou váhou zažíva veľký boom. Môžete to vidieť na neustále pribúdajúcich workoutových ihriskách, kde nájdete hrazdy, bradlá či rôzne pomôcky na balans. A nejde iba o cvičenie na čerstvom vzduchu, tento trend sa stále viac a viac dostáva aj do posilňovní. Pribúdajú tam kútiky, kde nadšenci cvičia s vlastnou váhou pomocou TRX popruhov a iných pomôcok. Aké sú teda výhody cvičenia s vlastnou váhou? Pre koho je určené?

Aké výhody má cvičenie s vlastnou váhou

Výhody cvičenia s vlastnou váhou
Hlavnou výhodou je, že nepotrebujete žiadne činky, žiadne fitness stroje, žiadne permanentky do posilňovne. Základom je hrazda, bradlá alebo rôzne improvizované pomôcky – dve stoličky, schody či stromy. Používajte fitness rukavice, pretože ruky dostanú pri zdvihoch poriadne zabrať. Veľká výhoda je, že nezaťažujete kĺby ťažkými činkami, spevňujete kostrové svalstvo a telesné jadro. Hoci nenaberáte svalovú hmotu vo veľkom, svaly, ktoré získate sú kvalitou lepšie a čistejšie, ako pri cvičení s ťažkými činkami.

Nevýhody cvičenia s vlastnou váhou
Nevýhodou pre začiatočníkov môže byť, že niektoré cviky sú skutočne náročné. Čo ich môže odradiť hneď na začiatku, preto je dôležitá trpezlivosť. Pre skúsenejších môže byť nedostatočná hmotnosť svojho tela pri svojich cvikoch, preto musíte zapojiť kreativitu a nájsť ťažšie cviky, pri ktorých bude vaša váha akurát. Niektorým môže prekážať, že sa svalová hmota nenaberá tak rýchlo a v takom množstve, ako pri cvičení s činkami.

Výživové doplnky – áno či nie?
Častá otázka, ktorú si pokladá veľa ľudí, ktorí začínajú cvičiť. Výživové doplnky sú vhodné vtedy, aby nahradili chýbajúce zložky, ktoré neobsiahnete v strave. Napríklad proteíny či sacharidy. Je lepšie, keď sú na prírodnej báze ako protostrol a sú od špičkových výrobcov, u ktorých máte záruku, že kupujete kvalitu a nie niečo, čo môže byť pre vás nebezpečné. Najlepšie je poradiť sa s trénerom, predajcom alebo skúsenejším kamarátom. V zásade však nie sú doplnky výživy zlým riešením, treba si iba správne vybrať a pomôžu vám.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *