Whisky – Whiskey či nápoj milionárov

Existencia alkoholu je niečo, čo ľudskú myseľ fascinuje už od nepamäti. Vynález, hoci nie technického charakteru, ktorý nás sprevádza už od čias dávno minulých. Občas bol možno práve on pôvodcom toho, že si mnoho historikov nepamätá všetko, no mnohokrát to bol práve alkohol, ktorý zachraňoval životy. Ak sa spomenie slovo Whisky, čo sa vám vybaví? Myslím, že 99% populácie sa k Whisky nenávratne viažu slovíčka ako cigara, Škótsko, Írsko a kocka ľadu. Toto sú najfrekventovanejšie slová v spojení s týmto zázračným nápojom.

Whisky - Whiskey či nápoj milionárov

Čo je to Whisky – Whiskey?
Ide o alkoholický nápoj najčastejšie destilovaný z jačmeňa, pšenice alebo kukurice. Doba zretia je od 3 až po 15 rokov. Samozrejme „seniorské“ exempláre sú, no aj ich hodnota je podobne, vo vysokých cifrách. Krajiny pôvodu, podľa ktorých aj jednotlivé Whisky boli pomenované sú Škótsko, Írsko, Amerika či Kanada. Iba tieto 3 krajiny na svete majú originálny patent, respektíve receptúru pre vlastnú Whisky – Whiskey. Menej originálne, no stále vysoko kvalitné sú v podobe Amerického burbonu alebo Kanadskej whisky. Poďme si teraz stručne charakterizovať dve najslávnejšie a najchutnejšie Whisky-Whiskey sveta.

Škótska whisky
Pravdepodobne tá najznámejšia whisky zo všetkých. Dokonca sa hovorí, že ide o jediného prapôvodcu a vynálezcu Whisky. Tento titul si však privlastňujú aj Íri či dokonca Japonci. Íri tvrdia, že škótska whisky je prebraný recept práve od nich, pretože práve oni ho do Škótska priniesli. Ide o minimálne dvakrát destilovanú whisky z jačmenného sladu, ktorá je charakteristická vďaka sušeniu s dymom z rašeliny, ktorá je pre škótsku pôdu typickou. Obsah alkoholu je minimálne 40% a neobsahuje žiadne umelé farbivá alebo konzervanty (iba karamelové farbivo).A samozrejmosťou, že jej pôvod je zaručený vďaka ochrannej známke zo Škótska a musí dodržať samotný postup podľa Scotch Whisky Order of 1990 a Scotch Whisky Act of 1988. (Ballantine´s, Balblair, Glen Ord)

Írska whiskey
Ako sme spomínali írsko-škótsky spor je dôkazom toho, že ich nápoje nemajú na prvý pohľad veľa odlišného. Írska whiskey sa líši alebo teda absentuje vlastnosťou, že proces sušenia rašelinou neprebieha. Whiskey musí byť taktiež pripravená iba v schválenej pálenici na území Írskych ostrovov. Na rozdiel od škótskeho suseda je írska whiskey destilovaná trikrát a bez akéhokoľvek sušenia za pomoci rašeliny. Značky, ktoré dodržiavajú tento originálny postup sú skutočne výnimočné. Moderné firmy svoju whiskey posúvajú vpred a snažia sa ju spraviť jedinečnou. Green Spot a Readbreast sú jedinými značkami, ktoré dodržiavajú kompletný postup. Ďalšie populárne značky ako Old Dublin, Jameson, Johnnie Walker alebo Tullamore Dew.

Text a foto: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *