10 zaujímavostí zo sveta vodky

Azda na svete neexistuje jediný bar, či pohostinstvo, kde by sa nepodávala vodka. Veď je to najuniverzálnejší a zrejme aj najobľúbenejší tvrdý alkohol na svete. Vtipne sa dokonca vraví, že vo svete existuje viac príchutí vodky, ako zmrzliny! Aj vy si z času na čas doprajete kalíšok priezračnej vodky? Možno si o nej teda radi prečítate zopár zaujímavostí.

10 zaujímavostí zo sveta vodky

1. Pôvod vodky nie je presne známy. O to, kde sa začala vyrábať a odkiaľ pochádza, sa sporí hneď niekoľko krajín. Samozrejme, je medzi nimi aj veľmoc a najväčší svetový konzument vodky – Rusko. Tu sa vraj začala vyrábať už v deviatom storočí. Poliaci zas tvrdia, že vodku poznajú už od ôsmeho storočia. Svoje však k tomu majú čo povedať aj škandinávske krajiny, konkrétne Švédsko. Švédi tvrdia, že vodku začali vyrábať ako prví práve oni. Treba však podotknúť, že väčšinou je ako pôvodca vodky uznávané Rusko.

2. Nech už je jej pôvod akýkoľvek, pomenovanie je slovanské. Meno vodka vzniklo zo slovanského slova pre vodu.

3. „Ideálnu“ vodku vymyslel Mendelejev. Aj keby jej pôvod nebol ruský, dnešnú podobu dal vodke predsa len Rus, a to chemik Mendelejev. Vo svojej dizertačnej práci „O spájaní liehu s vodou“ totiž vymyslel ideálny recept na vodku, ktorá mala mať podľa neho 40%-ný obsah alkoholu.

4. Vodka sa vyrába z rôznych surovín, a to aj v závislosti od krajiny pôvodu. Kým Rusi a severania tradične vyrábajú vodku z pšenice, poľská vodka je zvyčajne zo zemiakov alebo raže. Vodka sa vyrába aj v Amerike, pričom Američania na jej výrobu používajú rôzne rastlinné produkty.

5. Vodka ako liek? Áno, práve na tento účel pôvodne vodka slúžila. Kedysi sa v Rusku nepila ako alkoholický nápoj, ale slúžila výlučne na liečebné účely. Postupom času sa vodka tešila čoraz väčšej obľube. O tom, ako je na tom vodka v dnešnom Rusku, hádam netreba nič hovoriť.

6. Ktorá je najlepšia vodka na svete? Tiež by ste ju chceli ochutnať? Tak v tom prípade siahnite po vodke značky Purity alebo Belvedere. Tieto dve vodky sú dlhodobo považované za najkvalitnejšie na svete.

7. Čo krajina pôvodu, to iná, charakteristická chuť. Skutočný gurmán a znalec alkoholu dokáže po ochutnaní spoznať, z ktorej krajiny daná vodka pochádza. Ruské vodky sú takpovediac olejové a nájdeme v nich stopy anízu. Škandinávske vodky majú neutrálnu a čistú chuť. No a poľské vodky sú zas voňavé a orechové.

8. Rusi – milovníci vodky. A opäť spojenie vodky s Ruskom. Rusi samy o sebe tvrdia, že vodku nepijú, ale jedia. V tejto krajine sa dokonca vyrába viac ako 3000 značiek vodky! Bohužiaľ, Rusko drží aj iné prvenstvo vo svete, čo sa týka alkoholu. Na následky alkoholizmu tu ročne umiera takmer pol milióna ľudí.

9. Aj na Slovensku sa môžeme pýšiť kvalitnou vodkou! Je ňou vodka zo Starej Ľubovne. Značka Double Cross je kráľovnou na americkom trhu. Ocenenie najlepšej európskej vodky však v roku 2011 získala aj značka Goral, ktorá je takisto vyrábaná v Starej Ľubovni.

10. Bizarné svetové vodky. O tom, že je vodka vo svete naozaj obľúbená, svedčia aj jej rôzne bizarné variácie. Ochutnať môžete napríklad vodku s príchuťou slaniny, takzvanú Bakon vodku s 35%-ným obsahom alkoholu. Zaujímavá je tiež Alahova vodka, ktorá sa vyrábala v kazašskom Aktobe. A to napriek tomu, že islam alkohol prísne zakazuje. Za zmienku určite stojí aj najdrahšia vodka na svete – Billionaire Vodka. Stojí 3,7 milióna dolárov!

Nuž, najdrahšiu vodku na svete asi neochutnáte. Nevadí. Vynikajúci drink s vodkou, napríklad Sex on the beach alebo Bloody Mary, si môžete dopriať kedykoľvek!

Text a foto: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *