Ako si posvietiť na svoje auto

Správne nastavenie svetiel je jedným z významných prvkov bezpečnosti, preto by sa nemalo brať na ľahkú váhu. K pravidelnej údržbe automobilu je teda vhodné zaradiť aj údržbu svetlometov. Ako postupovať pri nenáročnej údržbe svetiel a kedy je nutné vymeniť žiarovky?

Ako si posvietiť na svoje auto

Denne míňame na cestách autá s príliš vysoko nastavenými svetlami, ktoré nepríjemne oslňujú protiidúcich vodičov. Naopak vodič s príliš nízko nastavenými svetlami má už pri 100 km rýchlosti nedostatočný výhľad a nestihne včas zareagovať. Potrebujete poradiť so správnym sklonom LED T10? Vieme vám poradiť.

Jednoduchá manipulácia
V konečnom dôsledku to nie je nič náročné, treba si všetko dôkladne preštudovať a dopredu sa oboznámiť so všetkými vecami, ktoré sa týkajú osvetlenia auta. K pohodlnému nastavenie správneho sklonu svetiel dnes slúži prepínač pod volantom pri ľavej ruke vodiča. Obvykle ide o otočné koliesko, ktorým sa podľa tabuľky v návode na obsluhu auta nastaví správny uhol svetiel pri rôznom zaťažení auta. Teda pokiaľ máte za autom vozík a náklad zaťaží vaše auto, sklon svetla by ste mali prispôsobiť jazde na ceste tak, aby auto neosvetľovalo protiidúce vozidlá.

Nezabudnite na „zadné kolieska“
Správne osvetlené by ste mali mať aj zadnú časť vozidla. Postarajte sa o osvetlenie ŠPZ a predídete pokute, ktorá by mohla znížiť váš rodinný rozpočet o niekoľko stoviek Eur.

K povinnej výbave každého automobilu by mala patriť sada náhradných autožiaroviek (jedna žiarovka z každého druhu). Povinné osvetlenie v priebehu celého roka je predsa k svetlám neúprosné, preto si vyberajte kvalitné značky, ktoré vydržia dlho. Predídete strate svietivosti a ďalším negatívnym zmenám, napríklad zmene farby svetla.

Kvôli týmto nedostatkom sa odporúča meniť žiarovky aj po najazdených, približne 30 000 kilometrov. Žiarovky predných svetiel by sa mali vymieňať obe naraz, aby nedochádzalo k rozdielnej svietivosti predných svetiel. Toto sú však základy, ktoré by mal každý jeden vodič ovládať a pred každou jazdou sa presvedčiť o ich aktuálnom stave.

Text a foto: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *