6 mýtov o prostate, ktorým pravdepodobne ešte veríte

Prostata je žľaza, ktorá je umiestnená pod močovým mechúrom. Nachádza sa v tele každého muža už od narodenia, kedy má veľkosť hrášku, postupne sa zväčšuje a v určitom veku rásť prestane. O niečo neskôr sa začne hlásiť o pozornosť tým, že sa znova začne zväčšovať. O zväčšenej prostate však koluje množstvo mýtov, ktoré možno aj vy považujete za pravdivé. Ktoré to sú?

6 mýtov o prostate, ktorým pravdepodobne ešte veríte
6 mýtov o prostate, ktorým pravdepodobne ešte veríte (Foto: pixabay.com)

Mýtus č. 1: Zväčšená prostata sa týka len mužov po päťdesiatke

Samozrejme, veľké percento mužov trpí na zväčšenú prostatu po dosiahnutí 50. roku života. Mnoho mužov sa však s týmto problémom stretne oveľa skôr. Záleží to od množstva faktorov. Napríklad ak sa muž zle stravuje, málo sa hýbe a k tomu fajčí alebo pije alkohol, môže túto nepríjemnosť očakávať vo svojom živote neporovnateľne skôr ako muži so zdravým životným štýlom. Závisí to však aj od hormonálnych zmien a iných procesov v tele.

Mýtus č. 2: Zväčšená prostata vedie k rakovine prostaty

Neexistuje žiadna súvislosť medzi benígnou hyperpláziou prostaty (BHP), ako sa nezhubné ochorenie zväčšenej prostaty odborne nazýva, a rakovinou prostaty. Môže sa však stať, že prídu naraz. BHP a rakovina prostaty síce majú podobné príznaky, čo vás môže vystrašiť, no vyšetrenie rýchlo ukáže, či je skutočne dôvod na obavy.

Mýtus č. 3: Po operácii zväčšenej prostaty sa zníži riziko rakoviny

Ďalší mýtus súvisiaci s rakovinou prostaty. Pri operácii prostaty sa odstráni len jej vnútorná časť, pričom rakovina sa väčšinou objavuje vo vonkajšej časti. Preto sa toto riziko operáciou prostaty neznižuje.

Mýtus č. 4: Zväčšená prostata musí byť vždy liečená s použitím liekov

Pokiaľ máte zväčšenú prostatu, ale nepociťujete žiadne nepríjemné príznaky, ako sú napríklad častá návšteva toalety (aj v noci), neustály pocit nevyprázdneného mechúra či namáhavé a prerušované močenie, nie je hneď potrebné začať užívať lieky.

Užívanie niektorých liekov totiž spôsobuje aj vedľajšie účinky. Ak však už nejaké príznaky pociťujete, siahnite najskôr po tabletkách na prostatu s bylinným zložením. Problémy s prostatou vynikajúco rieši koncentrovaný prípravok Fixoprost, ktorý obsahuje kombináciu niekoľkých bylinných výťažkov poskytujúcich úľavu celému močovému traktu.

6 mýtov o prostate, ktorým pravdepodobne ešte veríte
6 mýtov o prostate, ktorým pravdepodobne ešte veríte (Foto: pixabay.com)

Mýtus č. 5: So symptómami zväčšenej prostaty sa nedá nič robiť

Ak by sa s príznakmi zväčšenej prostaty nedalo nič robiť, mnoho mužov by nedokázalo v živote normálne fungovať. A pritom niekedy stačí málo – zmeniť svoj životný štýl. Prečítajte si na internete niekoľko špecializovaných článkov o zväčšenej prostate. Tie vám poriadia, že máte zmeniť stravovanie, obmedziť alkohol a fajčenie, viac sa venovať športom a pohybu na čerstvom vzduchu a dodržiavať pitný režim. Pomôžu tiež prírodné výživové doplnky a neposlednom rade návšteva lekára a medikamentózna liečba.

Mýtus č. 6: Čím väčšia je prostata, tým horšie sú príznaky

Pravdou je, že veľkosť prostaty nemá vplyv na to, aké sú príznaky. Môže sa stať, že muži s viac zväčšenou prostatou budú mať s ňou oveľa menšie nepríjemnosti ako muži s menej zväčšenou prostatou a naopak.

Uvedených 6 mýtov je len niekoľko z tých, ktoré medzi mužmi kolujú. Neverte všetkému, čo sa o zväčšenej prostate dopočujete. Ak však niektoré z príznakov zväčšenej prostaty pociťujete, určite nečakajte na zhoršenie a čím najskôr ich riešte.

Text: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *