Miami Open – Murray znovu podľahol Djokovičovi

Britský tenista Andy Murray nebol na nedeľnom finále turnaja Miami Open schopný ukončiť svoju sériu prehier a svojmu premožiteľovi, svetovej jednotke Djokovičovi, umožnil vyhrať tento titul druhýkrát za sebou.

Andy prehral s Djokovičom posledných šesť zápasov a po prvom sete finále Miami Open sa zdalo, že situácia sa bude vyvíjať podobným smerom aj tentokrát (v tajbrejku sa viacej darilo Djokovičovi). Tretí nasadený Murray následne uchmatol druhý set, ale tretí rozhodujúci set mu vôbec neprial – hra ho ako keby opustila a Djokovič si po takmer trojhodinovej výmene mohol siahnuť na výhru aj po piatykrát (7-6 (7-3), 4-6, 6-0).

Murrayova motivácia

Pretočme situáciu o niečo späť a pozrime sa na Andyho predzápasovú motiváciu. Britov hlavný cieľ bolo znovuzískanie troje, ktorú sa mu naposledy podarilo získať v roku 2013. S jasným výsledkom v hlave začal Andy vyvíjať tlak na Djokoviča už od samého začiatku zápasu a prvým ovocím jeho snahy bolo získanie brejk pointu (loptička však skončila v sieti). Murray sa ale nevzdával a pokračoval ďalej. Onedlho nasledovala ďalšia príležitosť vyhratia prvého setu, no i v tomto prípade Djokovič nepovolil a dohnal samotný set až do tajbrejku. Ako je už známe, Andyho nepodržala vlastná hra a po sérii nepodarených úderov daroval Djokovičovi prvý set.

Druhý set

Finalistom trvalo viac ako hodinu prebojovať sa prvým setom a ich vynaložené úsilie spolu s vysokou teplotou spôsobili, že ich vitalita v nasledujúcom sete trochu upadla. Andy mal našťastie ešte dostatok síl na odrazenie Djokovičových útokov a udržiaval skóre hry pomerne vyrovnané. To však u hráčov pomaly začalo vyvolávať frustráciu, keďže ani jedna strana si nemohla vybudovať výhodu. I napriek zúrivej bitke a únave ale hráči nezabudli na divákov a tí mali stále na čo pozerať. V snahe o získanie výhody nad súperom sa nakoniec viacej zadarilo práve Andymu. So stavom 1:1 bolo vyrovnané a išlo sa do predĺženia.

Murray zažil v treťom sete debakel

Brit sa po dvoch náročných setoch ocitol na dosah trofeje a zdalo sa, že výhoda je práve na jeho strane. Opak sa však stal skutočnosťou. Bol to nakoniec Djokovič, kto našiel eso v rukáve a použil ho v ten správny čas. Srb po sérii zúrivých výmen nakoniec brutálne prevalcoval svojho súpera bez získanie jediného gemu 6:0 a naklonil stav stretnutia na svoju stranu – a spolu s ním aj zisk trofeje. Pre svetovú jednotku sa tak jedná o celkom piate víťazstvo tohto turnaja a druhé za sebou.

Jedno s druhým, Djokovič nedal vo finále Miami Open priestor žiadnym prekvapeniam a so ziskom ďalšej trofeje potvrdil svoju svetovú dominanciu. Britovi sa naopak akosi nedarí výraznejšie presadiť a priblížiť sa k stratenému druhému miestu, na ktorom sa na krátku čas ocitol v 2013. Jeho aktuálne výsledky ho momentálne pasujú na tretiu priečku so stratou takmer tri tisíc bodov na druhého Federera. Podarí sa mu do konca roka Federera z tejto priečky zosadiť?

Zdroj: The Guardian