Desivé zistenie o zemiakových lupienkoch! Sú oveľa horšie, ako by ste čakali

lupienkyZjedenie jedného balenia sa rovná vypitiu PIATICH litrov oleja na varenie!

Aké zdravotné riziká nesie pravidelná konzumácia jedného balíka čipsov denne? Môže sa Vám to zdať smiešne, ale práve denná konzumácia zemiakových lupienkov je príčinou každého desiateho prípadu obezity, srdcového ochorenia, rakoviny alebo dokonca má súvis s vývojovými problémami u nenarodených detí .
Výsledky prieskumu medzinárodnej agentúry YouGov, ktorý bol ukončený minulý týždeň vo Veľkej Británii poukazujú na zvýšenú konzumáciu čipsov hlavne u detí. Prieskum ukázal, že tretina deti zje minimálne jeden balíček čipsov denne a ďalšie dve tretiny minimálne jeden týždenne.

V prieskume sa tiež zistilo, že Briti zjedia šesť miliárd balíčkov tejto slanej pochúťky ročne, čo znamená takmer 100 balíčkov ročne. Vedci po prepočítaní došli k záveru, že množstvo skonzumovaných kalórií v zemiakových lupienkoch sa vyrovná kalorickej hodnote piatich litrov oleja na varenia. Treba však ešte prirátať hodnotu cukrov a soli, ktoré sa v balení zemiakových lupienkoch nachádzajú. Takže je ťažké uveriť, čo všetko obsahujú nevinne vyzerajúce farebné obaly na policiach v obchodoch.

Michael Moss, investigatívny reportér The New York Times, autor knihy Salt Sugar Fat How The Food Giants Hooked Us tvrdí, že potravinársky priemysel cielene zdokonalil zemiakové lupienky tak, aby sa stali pre nás návykovými. Jeho výskum dokázal, že od sedemdesiatych rokov minulého storočia sú do nich pridávané „chytré chemické bomby“. Ide vlastne o zmes chuti soli a tuku. Ich úlohou je oblbnúť náš mozog pocitom vyvolávajúcim potešenie, ktorý je znásobený aj vďaka prítomnosti látky nazývanej akrylamid. Je to látka bez chuti a zápachu, takže jej konzumáciu si vôbec neuvedomujeme.

V našom organizme to funguje na princípe, že po konzumácií zemiakových lupienkov receptory chuti, ktoré sa nachádzajú vzadu v ústach, odošlú informáciu do mozgu, kde vyvolajú pocit potešenia. Teda čím viac lupienkov máme v ústach, tým intenzívnejší je toto potešenie a my ich jeme viac a viac…a ani si poriadne neuvedomíme a jedno balenie je preč. Vedci už dávnejšie vo svojich výskumoch potvrdili, že takáto denná konzumácia je porovnateľný zlozvykom ako fajčenie a samozrejme je jednou z najčastejších príčin obezity a cukrovky druhého typu.

Tak čo, ešte stále máte chuť na vaše obľúbené čipsy ?

Zdroj: dailymail.co.uk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *