Tento kondóm rozpozná pohlavné choroby. Vymysleli ho traja tínedžeri

Riziko prenosu pohlavných chorôb závisí od toho, ako sa pred nimi chránime. Častokrát sa však stáva, že v milostnom opojení zabudneme na to, čo je dôležité a nezáväzne sa vrhneme do víru príležitostnej vášne. V tej chvíli nemyslíme na nebezpečenstvo, ktoré nám hrozí.

Jednorazové dobrodružstvo nám môže priniesť naozaj množstvo nepríjemností, ktoré nás môžu sprevádzať aj celý život. Preto by sme ako prevenciu mali vždy počas nechráneného pohlavného styku použiť prezervatív, aby sme predišli dlhému vysedávaniu v čakárni u gynekológa či urológa a prípadným ďalším nepríjemnostiam.

Tento kondóm rozpozná pohlavné choroby. Vymysleli ho traja tínedžeri

Práve na zdokonalení tejto pomôcky na ochranu pred neželaným tehotenstvom a chorobami popracovali vo Veľkej Británii. Tam vyvinuli kondóm, ktorí nielen chráni ale dokáže aj rozpoznať pohlavnú chorobu. Funguje na veľmi jednoduchom princípe, podobne ako napríklad indikátory pH prostredia. Kondóm obsahuje takýto indikátor v podobe políčka, ktoré sa pri kontakte s vírusom alebo baktériou sfarbí. Na zeleno sa sfarbí nákaza chlamýdiami, žltý je herpes, fialové genitálne bradavice a namodro sa prúžok sfarbí vďaka baktérii syfilisu.

Nemyslite si však, že na tomto ,,vynáleze“ pracovali poprední britskí vedci. To ani náhodou! Špeciálny kondóm je dielom troch tínedžerov – trinásťročného Muaz Nawaza, štrnásťročného Daanyaala Aliho a rovnako starého Chiraga Shaha. Títo traja chlapci študujúci na prestížnej Akadémii Isaaca Newtona. Za svoj počin získali britskú cenu TeenTech Award, ktorá sa pravidelne odovzdáva mladým vedeckým talentom. Svoj výskum odôvodnili tým, že chcú pomôcť ľuďom zistiť svoj zdravotný stav v súkromí. Následne môžu urobiť potrebné opatrenia ešte pred návštevou lekára a absolvovaním invazívneho zákroku.

Foto: ilustračné (zdroj: freedigitalphotos.net)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *