Obývačka snov každého chlapa – ako na to?

Obývačka je výstavnou skriňou každej domácnosti, ale aj single ľudí. Pokiaľ v dome kraľuje sám chlap, alebo má tolerantnú partnerku, môže v tomto priestore naplno popustiť uzdu svojej fantázii. Veď aj zariadením obývačky sa dá dať celému svetu najavo, čo človeka baví a čomu sa venuje. V článku vám poskytneme zopár užitočných tipov.

Obývačka snov každého chlapa - ako na to?
(zdroj: komerčný článok)

Zariaďovanie si dobre naplánujte

Pri zariaďovaní obývačky na obraz chlapa je najdôležitejšie premyslieť si typ úložných priestorov a ich rozvrhnutie v priestore. Napríklad kde presne postavíte svoju obľúbenú vitrínu na alkohol a modely.

Na základe toho si následne ľahšie prispôsobíte a vyberiete zvyšný nábytok. Pomôže, ak si ešte predtým preštudujete aktuálne dizajnérske trendy. A to či už na internete alebo z časopisov.

Pri vyberaní jednotlivých kusov nábytku je tiež veľmi dôležité brať ohľad na farebnosť. Rovnako pamätajte, že ak sa už raz prikloníte ku konkrétnemu dizajnérskemu štýlu, tak už sa ho držte. Nemiešajte tak medzi sebou jednotlivé kusy nábytku. Vytvorí to zbytočný dojem chaosu a gýčovosti.

Ešte k tej farebnosti. Pokiaľ sa napríklad rozhodnete pre bledšiu farbu stien, môžete si potom dovoliť viac experimentovať a vybrať si nábytok tmavšej farby. V opačnom prípade tmavšie steny znamenajú nábytok bledých farebných odtieňov.

Tip

Pri zariaďovaní obývačky sa vyhnite depresívnejším veľmi tmavým farbám a neúmernému zahlteniu priestoru dekoráciami. Veľa priestoru vám tiež pomôže ušetriť, a zároveň tak spojiť dekoratívnu a praktickú stránku, kvalitná obývačková komoda.

Moderný dizajn alebo originálny nápad?

Pokiaľ ste dobrodružnejšia povaha a radi ohurujete svojich známych strelenými nápadmi, tak čo tak si zariadiť obývačku trochu originálnejšie? V tomto smere vám nič nebráni umiestniť si do nej napríklad motorku, ak ste vášnivý motorkár. Alebo si ju zariadiť v jednotnom tematickom štýle, na základe vašich koníčkov a záľub.

Dobrým nápadom sú napríklad poľovnícka miestnosť s množstvom trofejí, alebo obývačka v štýle filmovej klubovne, kde na jednej stene bude tróniť veľké premietacie plátno a v rohoch miestnosti veľké reproduktory.

Prirodzene, základom každej obývačky je tiež sedacia súprava, prípadne veľká pohovka. Dajte si však pozor, aby ste jej výber prispôsobili farbe stien a materiálovej a dizajnovej kompaktnosti ku zvyšnému nábytku v obývačke.

Obľúbeným dizajnom pre celú miestnosť je napríklad štýl retro. Tu sa používa hlavne biela farba spolu s hnedou. Prípadne tiež kombinácia zelenej a oranžovej. V súčasnosti je veľmi populárne aj ladenie obývačky do rustikálneho štýlu. A to znamená používanie materiálov z dreva, kameňa a kože. Nebojte sa napríklad veľkého koženého kresla, ktoré sa stane jednou z dominánt obývačky.

Dekorácie

V súvislosti s dekoráciami je dôležité najmä to s nimi nepreháňať. Pamätajte, že čím budete mať viac voľného nezaprateného priestoru, tým sa bude obývačka zdať priestrannejšia a menej stiesnená. Stačí vám len jeden výrazný umelecký predmet. Napríklad väčší obraz, alebo pekná soška. Miestnosť tak hneď nadobudne luxusnejší charakter.

Pokiaľ ste dušou zberateľ a milujete humor, určite vás nesklame umiestniť do priestoru obývačky niečo zábavné. Napríklad vtipné krígle na pivo. Veď v prípade potreby ich môže návšteva hneď aj použiť.

Užitočné tipy

Nezabudnite, že dnes sú moderné najmä priestorová vzdušnosť, jednoduchosť a praktickosť. Pripravili sme pre vás zopár tipov, ako to dosiahnuť:

• Kombinácia bielej a tmavšej farby – napríklad tri steny biele a štvrtá s obývacou stenou inej farby. Môžete využiť aj tapetu, ktorá dodá celej miestnosti eleganciu a originálny nádych.

• Nábytok z masívu – drevo vnáša do miestnosti teplo a kus prírody. V rámci rustikálneho štýlu je veľmi populárna biela farba nábytku. Malú miestnosť opticky zväčší a veľkému dá priestor na rôzne farebné nábytkové doplnky.

• Konferenčný stolík – dôležitá je najmä jeho výška. Vysoký stolík pôsobí v obývačke zbytočne dominantne.

• Osvetlenie – ideálne sú stropné stmievače, stolové lampy a v sedacej časti stojace lampy či lustre.

• Naplánujte si dispozíciu priestoru – rozumné je si svoje nápady zakresliť do pôdorysného náčrtu. Prípadne využiť niektorý z dizajnérskych programov.

• Šetrite priestorom – hlavne ak máte malý byt. V tomto smere je užitočná napríklad sedačka s možnosťou úložného priestoru.

Rada na záver

Pri zariaďovaní obývačky málokedy natrafíte na vhodnú už kompletnú obývačkovú zostavu. Preto je vždy lepšie nakupovať jednotlivé kusy nábytku samostatne. Priestor obývačky si tak ľahšie prispôsobíte svojim predstavám.

Komerčný článok