O chrápaní trochu inak
Ticho, nechráp! Ale veď ja nechrápem…Takto nejak môže vyzerať večerná konverzácia medzi mužom a ženou. Presnejšie, medzi chrápajúcim mužom a nervóznou ženou. Faktom ale je, že chrápanie postihuje ľudí bez ohľadu na vek, pohlavie alebo vierovyznanie.
Prečo chrápeme?
Nie, nie je to naschvál. Za chrápanie môže obmedzenie dýchacích ciest, konkrétne ochabnutie tkaniva mäkkého podnebia. To však má viacero príčin. Tie genetické, vrodené nám nemôže nikto vyčítať, no za nadváhu alebo fajčenie, ktoré sa pod vznik chrápania taktiež podpisujú, by sme si mali spytovať svedomie. Odpoveď na otázku „ako z problému von“ sa teda ponúka celkom sama: viac pohybu, zdravšia strava a postupne obmedziť fajčenie, pokiaľ možno úplne. Ak ale ani prevencia nepomáha, pravdepodobne chrápajúceho neminie operácia. Bez obáv, dá sa vyriešiť zákrokom na jednodňovej chirurgii, takže už po pár hodinách môžete v pohode odkráčať domov.
Ako chrápeme?
Pokiaľ by ste túto otázku kládli partnerke chrápajúceho, asi by odpovedala v štýle: stále, strašne alebo neznesiteľne. Vedzte však, že chrápanie sa dá odstupňovať aj inak. Napríklad s jednoduchým chrápaním sa stretne každý. Dochádza k nemu pri ležaní na chrbte, najmä ak má ležiaci nádchu, prípadne pár promile v žilách. Naproti tomu habituálne chrápanie sa vyskytuje bez ohľadu na to, ako chrápajúci leží. Trpí ním takmer polovica mužov a tretina žien. Tretím stupňom je potom spánkové apnoe. Ide o zastavenie dýchania pri spánku na viac ako 10 sekúnd.
Prečo je chrápanie nebezpečné?
V prvom rade ohrozuje zdravie dotyčného. A kvalitu jeho spánku tiež. Avšak priamo pôsobí aj na kvalitu spánku osoby, s ktorou chrápajúci zdieľa lôžko. Chrápanie môže byť príčinou hádok a vzniku stresových situácií, ale či sa kvôli nemu niekto rozviedol, to naozaj netušíme. Určite je však lepšie podstúpiť odborné vyšetrenie a chrápania sa úplne zbaviť.
Text: PR, foto: centrumkramare.sk