Trápia vás vysoké náklady na auto? Znížte ich

Aj keď stará láska nehrdzavie, o vašom aute sa to len sotva dá povedať, ale aj tak sa ho nechcete zbaviť a plánujete ho maximálne využiť. Lenže to, čo vás trápi, nie je hrdza na blatníkoch, ale vysoké náklady, o ktorých máte podozrenie, že každý mesiac rastú. Existuje množstvo nenáročných a zároveň efektívnych spôsobov, ako môžete tieto náklady znížiť. Tu je niekoľko z nich.

Horúce-kožené-sedačky-či-špinavé-koberčeky-Skúste-tieto-triky

Lepšia aerodynamika = nižšia spotreba
Ako zlepšiť aerodynamiku auta, keď nie ste dizajnér a nechcete prerábať celú karosériu? Jednoducho, ak ste vášnivý lyžiar, vždy si nájdite tých 5 minút a po lyžovačke dajte truhlu na lyže dole. Okrem toho vám aerodynamiku zlepšia aj deflektory na okná. Jednak vám klesne spotreba, ale okrem toho bude jazda s otvorenými oknami vďaka deflektorom oveľa príjemnejšia – ochránia vás pred hlukom a silným prúdom vzduchu.

Vozíte psa?
Ak vozíte psa na zadných sedadlách, určite sa vám zídu poťahy do auta špeciálne určené na tento účel. Je to v podstate jednoduchá deka, ktorú gumičkami pripevníte o sedadlo a miesto toho, aby ste zháňali niekoho, kto vám vytepuje auto, tento autopoťah aj s chlpmi dáte iba vyprať. Podobné účinné riešenie ochrany koberčekov pred zablatenými topánkami či snehovou čľapkanicou sú gumené rohože, ktoré iba vystriekate wapkou a je po špine.

Pozor na pneumatiky
Nezáleží na tom, či máte puklice alebo liatinové disky, o tom, či budete mať spotrebu nižšiu či vyššiu, rozhoduje tlak v pneumatikách. Ak je čo i len o 10 % nižší ako odporúča výrobca, môže sa to prejaviť na zvýšenej spotrebe až o 0,5 l/100 km. A samozrejmou pre všetkých, ktorí sa nechcú vystaviť zvýšenej spotrebe je aj fakt, že v zime sa jazdí na zimných a v lete na letných pneumatikách.

Vypínajte motor
Viete, že budete na mieste stáť dlhšie ako 30 sekúnd? Vypnite motor. Zabudnite na mýtus o tom, že aj keď niekde stojíte 10 minút, je lepšie nechať zapnutý motor, ako keby ste ho mali vypnúť a potom opäť naštartovať. Ak sa budete držať týchto rád, náklady pôjdu pekne dole. A to ste predsa chceli, nie?

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *