Je čas na výmenu vášho oplotenia?

Oplotenie pozemku chráni váš majetok po dlhý čas. Ak je dobre postavené a kvalitné, môže vydržať aj 15 až 20 rokov. Plastové pletivo je funkčné aj 30 rokov. Výnimky však potvrdzujú pravidlo a niekedy vonkajšie vplyvy, ako napríklad zlé počasie, môžu stav pletiva zmeniť rýchlejšie. A tu nastáva otázka. Kedy je vhodné sa zamyslieť nad výmenou starého za nové?

Je čas na výmenu vášho oplotenia?
(zdroj: unsplash.com)

Opraviť alebo vymeniť?

Odpoveď nie je úplne jednoznačná. Veľa záleží od typu pletiva. Plastové pletivo zväčša vydrží dlhšie a je aj menej náročné na údržbu, čo z neho robí favorita. Ak však nastane nejaká trhlina, výmena pletiva je na mieste. Pri drevených plotoch je problémom ich náchylnosť na hnilobu, najmä v chladnejších oblastiach a preto sú menej trvácne.

Výmenu dlho neodkladajte

Vo všeobecnosti, ak má pletivo diery (napr. od zvierat), vymeňte ho. Môžete vymeniť jeho časť, alebo ho vyhodiť celé. Problémom je aj to, keď sa plot nakláňa, čo naznačuje základné problémy v statike. A o neodkladnosti výmeny vás väčšinou presvedčí aj fakt, že sa vám hromadí príliš veľa opráv. Prezrite si, koľko ste už na opravy minuli a zamyslite sa. Stojí to ešte za to?

Pravidlo o 20tich %

Medzi odborníkmi sa hovorí, že ak je poškodených viac ako 20 % plotové pletivo, jednoducho treba vymeniť. V opačnom prípade by ste do neho zainvestovali viac, ako do nového. Ak však oplotenie už neplní svoju funkciu, neváhajte a riešte to hneď. Materiál a štýl plotu určia, koľko pletiva je potrebné vymeniť.

Pri výmene myslite aj na počasie

Ideálnym časom na zmenu oplotenia pozemku sú jarné a jesenné mesiace, kedy počasie je suché a miernejšie. Výmena pri daždi tiež nie je vhodná.

Komerčný článok