Na akom princípe funguje zmäkčovač vody?

Zmäkčovače vody sú predovšetkým na Slovensku pomerne populárnym zariadením. Je tomu tak kvôli tomu, že na väčšine nášho územia sa nachádza skutočne tvrdá voda. Na akom princípe však toto zariadenie funguje?

Na akom princípe funguje zmäkčovač vody?
Na akom princípe funguje zmäkčovač vody? (zdroj: Shutterstock.com)

Ako už z názvu vyplýva, zmäkčovač vody je zariadením, pomocou ktorého dokážete zmäkčiť vodu vo vašom byte či dome. Predaj týchto zariadení v posledných rokoch začal na Slovensku stúpať, keďže na väčšine nášho územia ľudia disponujú tvrdou až veľmi tvrdou vodou. Ak nad kúpou takéhoto zmäkčovača uvažujete aj vy, no neviete si predstaviť ako toto zariadenie funguje, my vám to v tomto článku vysvetlíme.

Typy zmäkčovačov vody

Ešte predtým je však dôležité upresniť si samotný typ zmäkčovača vody, keďže v obchodoch sa dnes stretnete hneď s niekoľkými variantami. Medzi tie najpopulárnejšie patria katexové a elektromagnetické zmäkčovače vody, ktoré síce fungujú na odlišnom princípe, no výsledok býva vo väčšine prípadov ten istý.

Magnetické zmäkčovače vody

Tento typ zmäkčovača funguje na takzvanej magnetickej úprave vody, kde sa voda upraví za pomoci magnetu, ktorý je pripevnený na vodovodné potrubie. Magnet svojim pôsobením na vodu dokáže odstrániť z vody nadbytok minerálov horčíka a vápnika a tým aj obmedziť tvorbu vodného kameňa.

Katexový zmäkčovač vody

Katexové zmäkčovače vody fungujú na odlišnom princípe, kde dochádza k výmene iónov vápnika a horčíka za ióny sodíka. K tejto výmene dochádza pri prechode vody cez vrstvy katexu a v súčasnosti sa jedná o ten najúčinnejší spôsob zmäkčovania vody.

Ktorý si vybrať?

Pri výbere zmäkčovača vody je potrebné sa riadiť otázkou, koľko chcete do tohto zariadenia investovať.

V praxi však neurobíte chybu, keď si kúpite ktorýkoľvek z týchto dvoch typov zmäkčovačov. Samozrejme je ich však potrebné kupovať u špecializovaných predajcov.

Komerčný článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *