Jarné upratovanie domácej dielne: Skontrolujte všetko náradie a zbavte sa nepotrebného

Jar oficiálne prišla, čo znamená, že mnohé soboty budú ľudia tráviť vonku vo svojich záhradách. Je radosť mať upravenú záhradu, bez práce však pekná nebude. Na jar sa hodí spraviť si aj generálne upratovanie kôlne či domácej dielne, kde máte uskladnené všetko náradie. Vďaka takémuto upratovaniu najlepšie prídete na to, čo si na novú sezónu potrebujete dokúpiť.

Jarné upratovanie domácej dielne: Skontrolujte všetko náradie a zbavte sa nepotrebného
(zdroj: Shutterstock.com)

Pri upratovaní kôlne si veľmi rýchlo povšímate, ktoré náradie potrebujete vyčistiť, a ktoré už nie je schopné slúžiť. Vďaka jarnému upratovaniu máte teda prehľad o tom, či napríklad vaša často využívaná uťahovačka ešte stále funguje.

Na čo by ste mali myslieť popri upratovaní domácej dielne?

1. Skontrolovať sady a sety

Všetky malé náradia a súčiastky (francúzske kľúče, klince, vrtáky a pod.) sú známe tým, že sa vedia veľmi rýchlo stratiť. Je preto najlepšie mať ich uložené na jednom mieste, ešte lepšie v jednej sade. Nikdy neviete, kedy budete potrebovať kľúč 9, a kedy zase kľúč 14. Nie je nič horšie, ako stráviť hľadaním potrebného náradia pol dňa. V prípade, že vám niektoré kľúče chýbajú, odporúčame vám praktickú gola sadu nástrčkových kľúčov. Všetky nástavce budú uložené v jednej krabici a vy tak budete mať prehľad o tom, čo máte k dispozícií.

2. Nezabudnite na hrdzu

Niektoré pracovné nástroje majú tendenciu zhrdzavieť, ak sa nachádzajú napríklad na vlhkom mieste. Po zime je preto vhodné skontrolovať stav napríklad motorovej píly, krovinorezu, ale rovnako aj zveráku či zdviháku, ktorý využijete hneď na začiatku jari pri prezúvaní letných pneumatík. Problém s hrdzavením, koróziou, majú predovšetkým železné predmety. Tie pri kontrole určite nevynechajte a snažte sa ich uložiť na suché miesto.

3. Vyhoďte všetky nepotrebnosti a špinavé handry

V zápale práce si častokrát po sebe zabúdame upratať. V konečnom dôsledku je naša kôlňa plná rôzneho odpadu, cez kartóny, papiere, noviny až po rôzne handry, ktorými ste čistili napríklad vašu kosačku. Preto zoberte vrece a všetok nepotrebný odpad dajte doň, samozrejme snažte sa čo najviac separovať.

Uvidíte, že akonáhle odstránite z vašej dielne prebytočný odpad, celý priestor bude razom pôsobiť čistejšie a vy sa v ňom dokážete ľahšie zorientovať.

Komerčný článok