Jazdené vozidla: Čo skontrolovať, aby ste nemuseli kupovať náhradné diely online?

Vyhliadli ste si vaše budúce vozidlo? Pozor, aby sa sen o krásnych jazdách rýchlo nerozplynul. Aj napriek tomu, že pekné vozidlo zaujme, ani kniha sa nesúdi podľa obalu. V tomto článku sa pozrieme do vnútra jazdených vozidiel. Čo na kupovanom vozidle skontrolovať, aby ste nemuseli kupovať náhradné diely online? Dozviete sa v článku.

Jazdené vozidla: Čo skontrolovať, aby ste nemuseli kupovať náhradné diely online?
(zdroj: unsplash.com)

Predsa sa točia

Stav pneumatík vám dokáže veľa povedať o tom, ako bolo s vozidlom zaobchádzané. Zamerajte sa na ich stav, dezén a tlak vzduchu. Ak všetko sedí a vyzerá dobre, nemusíte sa obávať toho, že v najbližšom období budete musieť investovať do nových pneumatík.

Hľadajte na pneumatikách akékoľvek známky nerovnomerného opotrebovania. Nebojte sa opýtať ani na ich vek. Pneumatiky majú obmedzenú životnosť, aj keď nie sú opotrebované. V priemere 5 až 6 rokov dokážu pneumatiky slúžiť tak, aby ste sa na nich dokázali spoľahnúť.

Vaša záchrana

Brzdové doštičky sú ďalší typ autodielu, ktorý si zaslúži vašu pozornosť a to nielen pri kúpe používaného vozidla. Ako často by ste ich mali obmieňať? Odporúčaná doba je každých 15 000 až 30 000 kilometrov. Každé vozidlo si z času na čas zaslúži nové auto a moto príslušenstvo.

Ako zistiť, v akom sú stave? Ak sú brzdové doštičky opotrebované až po ich kovovú podložku, bude potrebné ich vymeniť. Ich hrúbku môžete skontrolovať pohľadom cez špice kolesa. Poprípade môžete kolesa odmontrovať a získať tak lepší pohľad.

Nezabúdajte ani na brzdové rotory. Ak sú zdeformované alebo prasknuté, bude potrebné ich vymeniť. To isté platí aj o brzdových strmeňoch. Zamerajte sa na akékoľvek známky netesnosti alebo poškodenia. Nenašli ste? Už vám ostávajú len 2 položky.

Aké ďalšie náhradné diely na autá skontrolovať? Brzdovú kvapalinu. Ak je jej málo alebo vyzerá byť staro, doplňte novú. Následne sa posaďte do vozidla a vyskúšajte aj brzdový pedál. Ten by mal byť pevný. Vďaka tomu viete, že stačí len ľahší dotyk s pedálom a vozidlo začne hneď brzdiť.

Žiadna bolesť kostrče

Na odpružení sú dôležité hlavne tlmiče a vzpery. Ako čo najlepšie skontrolovať ich stav? Stačí, ak zatlačíte na každý roh auta. Ak sa vozidlo odrazí viackrát, znamená to, že je čas na náhradné autodiely online.

Nezabudnite ani na pružiny či opotrebovanie kolies. Nerovnomerné opotrebovanie pneumatík značí, že kolesá nie sú dobre osadené. Auto s nesprávne nastavenými kolesami môže byť náročné na ovládanie.

Aj motor potrebuje napiť

Aby bol motor v dobrom stave, musí mať dostatok tekutín. Skontrolujte hladiny motorového oleja, prevodovej kvapaliny, brzdovej kvapaliny a chladiacej kvapaliny. Nízke hladiny ktorejkoľvek z nich naznačujú únik alebo iný problém, ktorý budete musieť riešiť.

Remene a hadice sú ďalším dôležitým prvkom, ktoré tesnia svoj obsah. Ak cez nich nič nepresakuje a všetko vyzerá byť v dobrom stave. Môžete sa následne vrhnúť na ďalšiu dôležitú časť, ktorou je prevodovka.

Jednoducho prevodovka

Spomínali sme kontrolu prevodovej kvapaliny. Ak sa chcete uistiť, že je prevodovka v dobrom stave, nestačí len to. Vyžiadajte si testovaciu jazdu a počas nej vyskúšajte všetky prevodové stupne, aby ste zaistili hladké radenie bez akýchkoľvek problémov.

K tomu nadväzuje aj test spojkového pedálu. Radí sa vám dobré a bez prešmykovania? Jedným uchom počúvajte aj hnací hriadeľ. Ak je opotrebovaný alebo poškodený, budete cítiť vibrácie alebo nezvyčajné zvuky.

Vždy na tom trvajte

Kúpa vozidla z 2. ruky je ako topánky. Pokiaľ ich nevyskúšate, nebudete vedieť či vám sedia. Pri vozidle vám testovacia jazda napovie, či je vozidlo v dobrom stave. Nikto nechce mačku vo vreci, preto sa domáhajte testovacej jazdy ešte predtým, ako vytiahnete peňaženku.

Komerčný článok