Hrozí mužom vyhynutie? Odkaz pre nás mužov

Závisí to od toho, aký uhol pohľadu zaujmeme. Ženy z kmeňa Sanimá vo Venezuele sú vskutku nešťastnice. Lovkyne v dažďových pralesoch sú od nepamäti bez mužov. S kým potom splodia potomkov? V kmeni Sanumán ženy zastávajú najvyššie a dominantné miesto v tlupe. Sú to výlučne ženy, kto dohaduje sobáše. Ženy roľníčky na poliach, zberateľky obilia, nosičky primitívnych zbraní na ochranu a lov. Prečo sú také nešťastné? Z jednoduchého dôvodu- ich náprotivky nedodržali svoju časť dohody. Zatiaľ čo sa ženy chytili práce, muži sa dobrovoľne vykašľali na svoje povinnosti, okrem obradných rituálov. Dialo sa to počas obradných zvykov, ktoré sa konali za pomoci psychotropnej látky DMT (halucinogénna droga z rastlín). Len si to predstavte: ženy so širokými lakťami, schopné, jednoducho „mali gule”. Naproti tomu muži- krehké bytosti, chichotali sa na triviálnostiach, boli nepotrební. Kmeň Sanumá sa ocitol v hraničnej situácii.

Poskytol nám hĺbkovú ilustráciu, ako sa veci vyostrili. Mužská odolnosť a sila v určitej perióde času klesala. Naši pravekí predchodcovia, súdiac podľa nájdených kostier a odtlačkov chodidiel dokázali konkurovať samotnému Usainovi Boltovi. Veslári v Antickom Grécku boli schopní výsledkov, ktorým sa dnes atléti nedokážu vyrovnať. Kľúčne kosti súčasných tenistov sú omnoho tenšie ako priemerného človeka z minulého tisícročia. Neodniesli si to iba naše končatiny, ale aj tváre vďaka genetickej mozaike. Nedávna štúdia dokázala, že súčasné ženy priťahujú chlapi s trochu zoženštelými, mäkkými črtami tváre. V priebehu 50 rokov sa ostré, mužné tváre a husté obočie zredukovali. Utekať za korisťou a loviť, aby sme prežili, poznáme len z hodín dejepisu.

Hrozí mužom vyhynutie? Odkaz pre nás mužov

Muži sa zmenšujú. Pre nikoho to nie je novinka. Ruku na srdce, koľko žien trávi 49 hodín povaľovaním na gauči a hraním počítačových hier? Nie je to dlhá doba, čo sa z chlapov stali osamelé, ochabnuté schránky z dlhého sedenia za počítačom, strácajúce svoju mužnosť vďaka častému sledovaniu porna. Ženy za ten čas toho stihli veľa dokázať. Nežnejšie pohlavie za celú históriu ľudstva nebolo také šikovné. Olympijska plavkyňa Ye Shiwen zlomila mužský rekord v plávaní. Úspech bežkyne Caster Semenyeovej z Juhoafrickej republiky bol tŕňom v oku celosvetového šampionátu. Podrobila sa genetickým testom, aby obhájila svoj titul v ženskej kategórii. Čo tak Serena Williamsová? Tvrdou hrou na kurte rozdrví väčšinu svetových tenistov.

Niet pochýb, že ženy sú v určitých oblastiach múdrejšie ako muži. Výsledky testov žien všetkých vekových kategórií s prehľadom preskočili mužské náprotivky. Výšky honorárov žien v poisťovníctve boli trikrát vyššie ako u mužov. Spoločnosť CEO, kde boli na najvyšších pozíciách ženy, predstihla celkový obrat CEO na čele s mužmi o 50% v tom istom segmente. Ženy sa môžu presadiť v ktoromkoľvek sektore, ktorý je považovaný za chlapský a majú v ňom popredné miesta muži. Christopher Hitchens je celosvetovo známy pre svoje tvrdenie, že ženy nie sú zábavné. Mýtus, ktorý vznikol, bez okolkov zbúrali spisovateľky a komičky, čo dokonale rozumeli svojmu umeniu- vtipoch o chlapoch, diétach, hygienických uterákoch a hlúpych frajeroch. Úspešné televízne relácie ako ″ Curb Your Enthusiasm ″ (Uspokojte svoju radosť) alebo ″ I am Alan Portridge″ (Volám sa Alan Portridge), vymysleli ženy. Disponovať zábavným duchom nemusia len jedinci s mužským pohlavným orgánom. Zoznamovacia aplikácia Tider pomohla zotrieť zaužívanú dogmu. Mužov hreje pri srdci, keď poťahujú nitkami a majú posledné slovo vo vzťahu, vyberú miesto rande… Dnes už nemusí byť dievča odkázané na úzkoprsého muža, ktorý by ju mal pozvať na drink ako prvý. Môže byť iniciatívna a pozvať toho sexy svalnáča oproti nej prvá a vybrať si z ponuky, koho chce. Suchopádneho muža, uhladeného elegána alebo búrliváka.

Súčasná fáza riešenia vzťahov smeruje podmienkami optimálne na obe pohlavia. Staršie ročníky mužov ťažko prijímajú nadradenosť nežnejšieho pohlavia. Veľa našich otcov a starých otcov, boli tými, kto doniesol do domu hlavný príjem. Boli hlavou rodiny. Nová doba! Už nie sú chlebodarcami iba chlapi. Za posledné roky sa zvyšuje trend matky samo živiteľky. Model tradičnej výchovy, kedy matka ostala v domácnosti, aby navarila, poprala, žehlila a starala sa o deti, už takmer vymizol. Okolo 40% oteckov vo Veľkej Británii ide na materskú dovolenku. Vo Švédsku novelizovali zákon o rodičovskej dovolenke. Vzťahuje sa na obe pohlavia, v závislosti od voľby. Trvá okolo 180 dní. Rodič na materskej dovolenke je tak oslobodený od práce. Náročnejšiu majú pred sebou- postarať sa o dieťa.

Svet sa oklieštil zo staromódnej dogmy. Bolo by to obrovské sklamanie, keby sme prešli na Samuánsky životný štýl bez chlapov. Chlapi by len sedeli na zadku a bezmocne by sme prizerali tomu, ako svet prichádza o hodnotných mužov. Najväčším úpadkom by sa stala čisto ženská spoločnosť bez prítomnosti úspešných mužov. Rovnako ako v ženskej, tak v mužskej spoločnosti sa nájdu charaktery a bezchrbtoví jedinci. Pomer je vyvážený. Nezavrhujme ženy. Vedia sa o seba rovnako dobre postarať ako muži. Spolu im to pôjde ľahšie. Interakcia pohlaví je najpikantnejším korením našich vzťahov.

Foto: ilustračné (flickr.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *