14 poznatkov v živote 40-tnika

Ťahá vám na 40 a stále sa cítite v porovnaní so svojimi rovesníkmi mlado? Nie ste mladý, jemnejšie to zameňme na „ mladistvý”. Prežili ste kus života a neviete čo ďalej? Pokoj, chce to chladnú hlavu. Stredný vek zo sebou prináša zaslúžený rešpekt, získaný nie prešedivelými vlasmi, ale slobodou myslenia, akú viete ponúknuť. Ľudia vás považujú za skúseného a prefíkaného človeka, ktorý si odvážne kráča po malej, zelenej planéte.

To, či sa mýlia, dokazujú vaše činy. Práve teraz ste dosť „mladistvý” (za prirovanie „starý” by mi kamarát vyšklbal vlasy, viď čestný člen elitnej skupiny štyridsiatnikov), aby ste urobili a povedali, čo uznáte za vhodné. Bez toho, aby ste sa držali zaužívaných dobrých mravov a spoločenských konvekcií. Nie je to tak dlho, čo uzrela svetlo sveta publikácia ″ Curmudgeonism: A Surly Man΄s Guide to Midlife ( Skutočný sprievodca pre muža v stredných rokoch). Získali sme z nej niekoľko postrehov a rád, ktoré stoja za prečítanie.

14 poznatkov v živote 40-tnika

14) UMOŽNITE ĽUĎOM, ABY SA UČILI Z VLASTNÝCH CHÝB A SKÚSENOSTÍ
Štyridsiatka na krku, viete ako beží svet, čo funguje a čo nie. Rovnako si uvedomujete, že úspech a veľké veci nám nespadli z neba zadarmo. Vynaložili ste dostatočnú silu a námahu, aby ste uskutočnili svoje sny a ciele. Váš ultramoderný vysávač Dison nesaje prach, nože od predákov Ginsu prerežú skôr váš prst ako chlieb. Nič nefunguje, tak ako má. Namiesto toho, aby sme deťom otĺkali o hlavu, aký je svet nebezpečný a oni nezrelí, dovoľme im okúsiť na vlastnej koži ako naozaj chutí. Nech si nájdu svoje miesto pod Slnkom, potknú sa a znova vstanú. Dáme im tú najlepšiu školu život a raz nám zato budú vďačné.

13) ZBAVTE SA REPTANIA A PREDČASNÝCH ZÁVEROV
Muži v strednom veku sa naučili deliť ľudí na potrebných a tých ostatných. Tí ostaní iba mrhajú ich drahocenným časom, preto im nemienia venovať svoju pozornosť. Dali by sa charakterizovať aj ako chlapi, čo žijú pevne nohami na zemi a neriešia mienku ľudí. Je to tá najoptimálnejšia cesta v súlade so životom. „ Čo mi môžu? ” pýta sa mladistvý štyridsiatnik, ktorý si vie užiť život so všetkým pre a proti. Známka vysokej psychickej vyváženosti.

12) SAMOSTATNÉ DETI A ICH NEZÁVISLOSŤ
V 20 sú vaše deti schopné sa obliekať, živiť a stretávať sa s kým oni chcú. „ Kým žiješ pod mojou strechou, platia moje pravidlá. ” Majú vlastné dočasné bývanie (internát/privát), príjem (brigáda), partnera (frajer) a svoje pravidlá. Autoritatívnemu rodičovi týmto chytrým ťahom prejdú cez rozum. Berte ich seriózne. Má to ďalšiu výhodu, obnovte svoj starý život a venujte sa svojím záľubám.

11) FAJNŠMEKER
Zarábame, aby sme si mohli dovoliť žiť svoj zvolený štandard. Spanie v spacáku, sáčková polievka a špagety nám stačili v internátnych časoch. Preflámovať celý večer v alkoholickom opojení? V mladosti by sme to prechodili. Poznáme svoje limity, aby sme to neprehnali a vyhli sa dlhej rekonvalescencii. Je na čase uvedomiť si, že sa neoplatí robiť hlúpe veci minulosti.

10) V DUŠI VEČNE HRAVÝ CHLAPEC
Povedzme si na rovinu, vnútorná a fyzická krása je niečo iné. K fyzickej: zub času neoklamete, vaše rednúce vlasy a pivné bruško je toho faktom. Že držíte objemovku a vyholená hlava je sexy? Ako pre ktorú, môj skromný názor. Tá pravá vás miluje pre všetky vaše klady a zápory. Hlavu hore (len si nenabite ústa). Za tie roky snáď stačilo?!

9) CITY DO PROFESIONALITY NEŤAHAJTE
Nevieme, aké je to byť profesionálom, až kým sa ním nestaneme. Do svojej práce neťaháme svoje pocity, hnev, strach. Treba sa plne sústrediť na objektívnu analýzu, precíznu prácu a nezaujaté stanovisko k veci. Tajné zdroje úspechu profesionála.

8) PORNO A STARŠIE ŽENY
Potrebuje to bližšie vysvetlenie? Ťažko, domyslite si sami.

7) STAV VÁŠHO BANKOVÉHO ÚČTU
Je predaj pozemku v tejto perióde priaznivý alebo odložiť na neskôr? Ak prestanem pracovať, budem sa môcť opäť vrátiť? Rázne stop všetkým teoretickým otázkam!
Dobrá rada: ak sa bojíte o svoje financie a neviete, či sa vyvinie vaša finančná situácia priaznivo, dajte svoje peniaze zhodnotiť na termínovaný účet v úrokom v banke. Nejaký čas s nimi nebudete môcť hýbať, investícia sa zúročí do budúcnosti.

6) VEČNE NESPOKOJNÝ PRE SOCIÁLNU POLITIKU ŠTÁTU
V 20 vám bolo fuk, koho zvolia za prezidenta alebo ministra financií. Celý kabinet vlády vám bol ukradnutý. Dnes, keď triezvo uvažujete o svojom dôchodku, dobre si rozmyslíte, či pôjdete do 1. Alebo 2.piliera. DPH sa zvyšuje, platíte vyššie odvody za zamestnancov, musíte podať daňové priznanie načas. Vyhlášky, ustanovenia a novely zákonov sa vás dotýkajú. Sledujete večerné spravodajstvo, verejné rozpravy parlamentu. Zmanažujete všetko, čo sa zariadiť dá. Šikovný chlapík!

5) MANAŽOVAŤ RANDE VAŠEJ DCÉRY
Nekrúťte hlavou, že vy taký nie ste! Omyl, drahý otecko a tie vyhrážky potencionálnemu frajerovi vašej dcéry, že ak len skriví vlások na hlave jej skriví, bude zle, je čo? Obchytkávanie vášho dievčatka nevychovaným grázlom je jeho klinec do truhly. Otvorený, priateľský vzťah s vašou dcérou je základ. Ak bude potrebovať Ramba na počkanie, určite sa ozve.

4) ROZDIEL MEDZI „POTREBUJEM SA DOSTAŤ DO FORMY” A „NEMÁM VIAC SÍL”
Starnutie nezastavíme. Nemáme toľko síl a energie ako za mlada. Prioritou ostáva, čo si určíte za dôležité. Byť pekne zaguľatený alebo byť na zakusnutie? Vaše osobné rozhodnutie, či preto obetujete hodiny v posilňovni, pravidelným športom alebo sa budete chlácholiť, že váš guľatučký zadok je krásne vyformovaný z vyjedania zásob z chladničky. Sami sa rozhodnete, kým chcete byť a aký čas a úsilie tomu venujete.

3) ZDOLÁVANIE NÁSTRAH
Vaše časy zdolávania osobných rekordov v športe sú pomaly preč. Staviate na istotu. Po 40 sa z vás stane rekvizita nočnej lampy z Vianočnej koledy. Krehká a ľahko rozbitá. Keď budete zívať, chcieť sa natiahnúť, zrazu vám chrupne v kolene. Keď vystupujete z lietadla, môže sa ľahko stať, že zakopnete a natrhnete si slezinu. S basketbalom a rugby opatrne. Dajte prednosť menej náročnému športu- golfu. Zábavka zbohatlíkov. Nie sme natoľko bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci. Nacvičíte si presne mierený zásah do jamky a koncentráciu.

2) VYCIBRENÝ VKUS NA ĽUDÍ A SKUTOČNÉ PRIATEĽSTVO
Nemáte potrebu vytvárať nové priateľstvá, ale udržiavať tie staré. V strednom veku na priateľov máte Amazon. Tam sa skrýva veľká príležitosť zoznámiť sa s ľuďmi, ktorí nebudú len duchom z vašej minulosti. Máte pevné zväzky s priateľmi. Prečkali aj tie najväčšie búrky. Vytvorili ste nerozlučnú tlupu overených partnerov na ceste života.

1) PÁN S TITULOM „AKO NIKTO INÝ”
V práci ste úspešný do takej miery, že si môžete dovoliť odísť na dvojhodinový obed z práce, rovno domov. Za ten čas pomôžete manželke zjesť chutný obed, čo navarila (predsa aj za túto záslužnú prácu treba ocenenie). Chopte sa príležitosti už dnes, pretože vo vašich päťdesiatich rokoch to bude opäť iné.

Užite svoju štyridsiatku v zdraví a v pohode!

Foto: ilustračné (flickr.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *