Fakty z policajného prostredia, ktoré vás prekvapia

Kto z vás, páni, si v detstve aspoň chvíľku nepredstavoval, aké by to asi bolo nosiť policajnú uniformu? Predstavujeme vám niekoľko zaujímavostí z policajného života, o ktorých ste možno ani netušili.

Fakty z policajného prostredia, ktoré vás prekvapia
Fakty z policajného prostredia, ktoré vás prekvapia (Foto: pixabay.com)

• V roku 2004 prišlo v Gruzínsku o prácu asi 30 000 policajtov (a takmer celý tím dopravných policajtov). Dôvod? Prozaický – korupcia. Navyše, boli postavené nové policajné stanice, celé zo skla, aby sa podporil obraz transparentnosti nových policajných zložiek. Odvtedy ale kriminalita v Gruzínsku poklesla a dôvera verejnosti v políciu dramaticky stúpla.

• Na skvelý spôsob, ktorý pomáha pri objasňovaní trestnej činnosti, prišli v Japonsku. Miestna polícia páli po zločincoch unikajúcich vo vozidlách guľôčky s farbou, aby páchateľov mohli vidieť a identifikovať aj iné policajné zložky. Farba je jasne oranžová a z vozidla sa dá len ťažko odstrániť.

• Americkí policajní detektívi nosia už viac ako 100 rokov obleky. Formálny charakter obliekania predstavuje akési „psychologické brnenie“, ktoré vytvára pomyslenú bariéru medzi detektívmi a „neporiadkom“ v podobe kriminálneho prostredia. Šaty jednoducho robia človeka.

• Ale nie je to len oblečenie, ktoré navonok definuje prácu policajného zboru. Ako silové zložky, pohybujúce sa v mestách, potrebujú byť policajti v prvom rade mobilní a pripravení aj na dlhšie pešie presuny. Profesionálne policajné kanady predstavujú univerzálnu obuv, vhodnú do najrozličnejšieho terénu.

• V roku 2008 dodala spoločnosť Lamborghini talianskej štátnej polícii najrýchlejší policajný automobil na svete. Model Gallardo LP560-4 bol vybavený kamerou, stojanmi na zbrane, GPS, defibrilátorom a dokonca chladičom transplantovaných orgánov. Nanešťastie, auto bolo nabúrané hneď v nasledujúcom roku.

• Legendárna Beethovenova 9. symfónia mala premiéru 7. mája 1824 vo Viedni. Ľudia toto dielo ocenili až tak, že musela zasahovať polícia. Nekonali sa však žiadne neprístojnosti, to len potlesk bol tak ohlušujúci, že ho policajné zložky považovali za rušenie verejného pokoja.

Text:PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *