Čo je dobré vedieť, ak chcete vyraziť autom do Chorvátska

Leto a horúce dni sú v plnom prúde. Ako každoročne, aj tento rok sa chystá veľké množstvo Slovákov autom do Chorvátska. Pozreli sme sa na to, čo je dobré vedieť ešte pred cestou.

Čo je dobré vedieť, ak chcete vyraziť autom do Chorvátska

Dovolenka v Chorvátsku bude aj tento rok pre množstvo Slovákov tým pravým. Či už vyrážate z Bratislavy alebo iného kúta Slovenska, najrýchlejšia cesta k chorvátskemu moru vedie cez Maďarsko.

Cestné poplatky v Maďarsku
V Maďarsku, podobne ako u nás, sú spoplatnené dialnice a potrebujete si zakúpiť dialničnú zmámku, ktorá je na vozidlo, respektíve na jeho evidenčnú značku. Čo sa týka ceny, podľa aktuálneho kurzu stojí dialničná známka v Maďarsku s najkratšou platnosťou pre vozidlá do 3,5 tony a do 7 miest na sedenie okolo 10,80 eur. Jedná sa o platnosť na 10 dní. Viete si ju kúpiť vopred na benzínkach v blízkosti hranice s Maďarskom.

Poplatky v Chorvátsku
V Chorvátsku majú dialnice spoplatnené od počtu prejdených kilometrov. Vzdialenosť 100 kilometrov stojí po prepočte približne 6,5 eura. Dialničné poplatky v Chorvátsku sú tak od prejdených kilometrov vždy vyššie. Platiť môžete v eurách, no výdavok je v chorvátskych kunách.

Ceny pohonných hmôt sú podobné ako u nás, prípadne ich vedia mať naši susedia nižšie. Aj tu platí, že čerpacie stanice pri dialniciach predávajú pohodnné hmoty drahšie. Za zváženie stojí zachádzka z do obce mimo dialnice.

Cestné poplatky na Slovensku
Na Slovensku nemáme bohatú diaľničnú sieť. Avšak pri ceste do Chorvátska zo Žiliny a okolia sa vám oplatí zakúpiť dialničnú známku. Cesta povedie cez Trnavu a Bratislavu, ďalej do Rakúska a Slovinska. V Slovinsku sa viete úspešne dialniciam vyhnúť. 10-dňová diaľničná známka na Slovensku stojí 10 €, 30-dňová 14 € a celoročná 50 €.

Z väčšiny stredného a východného Slovenska sa vám ale známku kupovať neoplatí. Najbližšiu známku by ste teda kupovali až v Maďarsku, kadiaľ vedie najrýchlejšia cesta. Diaľničné úseky vedúce na Maďarsko sú medzi Prešovom a Košicami, a Banskou Bystricou a Zvolenom. Ide o skutočne krátke vzdialenosti, pre ktoré sa oplatí mať najmä celoročnú známku, ak tamadial prechádzate často.

Text: PR, foto: unsplash.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *