5 užitočných tipov ako začať obchodovať s kryptomenami

Kryptomena je celkom bežný pojem. Každý, kto sa hoci len trochu zaujíma o internet a technológie ju pozná. No len málokto vie ako skutočne funguje. Tento prvok tajomna jej odoberá dôveryhodnosť, a preto sa do obchodovania s kryptomenami púšťajú len skutoční adrenalínoví nadšenci. Trh s kryptomenami je skutočne veľmi rizikový a dynamický. No ak dodržíte pár osvedčených tipov a vyberiete si správneho partnera môžete sa stať jeho súčasťou aj vy. Do sveta kryptomien môže vstúpiť jednoducho a bezpečne naozaj každý.

5 užitočných tipov ako začať obchodovať s kryptomenami
5 užitočných tipov ako začať obchodovať s kryptomenami (Foto: unsplash.com)

Zaujali vás kryptomeny? Chceli by ste vyskúšať investovanie do kryptomien, no neviete, ako? Prečítajte si týchto 5 tipov, ktoré pomôžu každému začiatočníkovi.

1. Zorientujte sa v problematike

Skôr ako odošlete prvé fyzické peniaze z vášho účtu a vymeníte ich za tie digitálne, skúste sa v tomto svete zorientovať. Pre nováčika to nie je vôbec jednoduché. Je preto dôležité poznať pár základných pojmov, ktoré vás hneď vtiahnu do hry.

Kryptomeny sú digitálne meny, ktoré existujú len v elektronickej podobe. Vznikli ako alternatíva, alebo skôr protipól ku klasickým peniazom. Majú však 3 základné vlastnosti, ktoré klasickým menám chýbajú.

  • Zbavujú svojich užívateľov závislosti od štátu aj akýchkoľvek bankových inštitúcií. Sú decentralizované. Žiadna vláda ich nemôže zrušiť a nemá nad nimi kontrolu. Fungujú cez blockchain databázu, ktorá nie je na jednom mieste. Nachádza sa u každého účastníka siete, ktorý s danou kryptomenou obchoduje.
  • Nehrozí riziko, že o kryptomeny prídete, keď banka skrachuje. Ak máte prístup na internet, dostanete sa k vašim digitálnym peniazom kedykoľvek a kdekoľvek. Nedajú sa vymazať. Transakcie sa spracovávajú okamžite a za minimálne poplatky. Nepotrebujete banku ani kartu.
  • Nepodliehajú deflácii, pretože jednotlivé kryptomeny majú určený presný počet mincí, ktorý bude existovať. Papierových peňazí môžu banky tlačiť stále viac a viac, čím ich znehodnocujú. Pri kryptomenách toto riziko neexistuje.

Prvá a najznámejšia digitálna mena je Bitcoin. Vznikla v roku 2009 ako odpoveď na veľkú finančnú krízu. Vytvoril ho programátor s prezývkou Satoshi Nakamoto.

2. Investujte do kryptomien len toľko, koľko môžete stratiť

Prvé a základné pravidlo, ktorým by sa mal nákup kryptomien riadiť je nikdy nevložiť viac, ako si môžete dovoliť stratiť. Trh s virtuálnymi peniazmi je veľmi dynamický a dokáže sa meniť v krátkych časových intervaloch. Za pár minút môžete veľa získať ale rovnako veľa i stratiť. Svet kryptomien je nestabilný, a preto nikdy nestavte všetko na jednu kryptomenu. Svoje finančné aktíva si rozdeľte medzi viacero krypto mincí. Ak s investovaním do kryptomien len začínate, použite radšej menší obnos finančných prostriedkov. Ušetríte si tak nepríjemné sklamanie v podobe mínusu na vašom účte.

3. Odhaľte tajomstvá krypto trhu

Pravdou je, že neexistuje žiadna zaručená metóda ani postup na to ako byť na trhu s kryptomenami úspešný. V začiatkoch sa snažte aspoň trochu spoznať túto dynamickú a nestabilnú spleť Bitcoinov a ostatných virtuálnych mien. Trh s kryptomenami nepozná žiadne otváracie hodiny. Zatiaľ čo v bežnej bankovej inštitúcii sa mimo pracovnú dobu nedohodnete, obchodovať s kryptomenami môžete dvadsaťštyri hodín denne sedem dní v týždni. Stačí mať spoľahlivé a rýchle internetové pripojenie.

Snažte sa vypozorovať kedy a ako sa dvíha a klesá hodnota jednotlivých kryptomien. Má na to vplyv niekoľko faktorov ako je šírenie rôznych hoaxov alebo aj množstvo klasických peňazí, ktoré banky uvoľňujú do obehu.

Nezameriavajte sa len na jednu kryptomenu. Keď hodnota jednej kryptomeny stúpa, iná môže klesať a naopak. Majte preto v zálohe vždy viac možností čo nakúpiť a čo predať. Najefektívnejším spôsobom ako dosiahnuť zisk je pravidelný nákup kryptomien. Ideálne raz týždenne alebo mesačne. Predídete tak zbytočnému chaosu a panike pri rýchlom presúvaní vašich virtuálnych i klasických financií.

4. Nestrácajte hlavu

Investovanie do kryptomien vyžaduje hlavne triezve uvažovanie a chladnú hlavu. Nenechať sa strhnúť vlastnými emóciami a strachom z neúspechu dokáže len máloktorý začiatočník. Výsledkom sú potom neuvážené a rýchle nákupy mincí, ktorých hodnota stúpa, no o chvíľu ste svedkom ako sa prepadáva o niekoľko čísel smerom nadol.

Najznámejší svetový investor a tretí najbohatší človek sveta Warren Buffet povedal: „Poviem vám ako sa stať bohatým človekom. Zatvorte dvere! Buďte opatrní, keď sú ostatní pažraví a buďte pažraví, keď sú ostatní opatrní.“ To je veľmi dobrý spôsob ako pristupovať k nákupu kryptomien. Nedajte sa strhnúť davom a verte vlastnému inštinktu. Trpezlivosť a nakupovanie v pravidelných intervaloch vám môžu priniesť celkom slušný zisk.

5. Zvoľte si stratégiu nakupovania

Predtým ako vložíte prvé peniaze do prvej virtuálnej meny, premyslite si akým spôsobom to urobíte a čo od toho očakávate. Chcete nakúpiť krypto mince a držať ich, aby ste s nimi mohli v budúcnosti platiť? Alebo túžite zažiť adrenalín na krypto burze a na kryptomene zbohatnúť? Sú to totiž dva celkom odlišné zámery, ktoré vymedzujú vašu ďalšiu stratégiu investovania.

V prvom prípade (ak chcete krypto mince vlastniť a platiť nimi) je najvhodnejšie kúpiť kryptomeny v kryptomenových zmenárňach pomocou kreditnej karty alebo klasickým prevodom peňazí na účet. Krypto mince si potom presuniete do hardvérovej peňaženky, ku ktorej si vygenerujete jedinečný privátny kľúč – seed. Vaše virtuálne peniaze sú tak chránené pred hackermi.

Investovanie do kryptomien môžete uskutočniť aj bez toho, aby ste ich vlastnili. Prostredníctvom brokerov. Sú to obchodné platformy, na ktorých si vytvoríte účet a obchodujte. Kryptomeny nakupuje a predávate, no nemôžete ich používať ako platidlo. Za vstupný poplatok vám umožnia obchodovať na krypto burze bezpečne a poskytnú cenné rady. Spoločnosť Crypton Digital ponúka niekoľko možností investovania do kryptomien. Zaujímavý je program pravidelného nákupu kryptomenového portfólia, ktorý zvyšuje možnosť zisku. Zároveň môžete mať svoje kryptomeny bezpečne uložené.

Zaujali vás kryptomeny a rozhodli ste sa, že do nich vložíte peniaze? Trh s kryptomenami je nevyspytateľný, adrenalínový a zaujímavý. Nikdy sa však nenechajte odradiť prvou začiatočníckou chybou a obchodujte ďalej.

Text: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *