3 rady, ako si vybrať skvelého zamestnanca

Správne motivovaní a šikovní zamestnanci, dobre vykonaná práca, bezchybný tím. Aj to môže stáť za úspechom firmy. Inzercia práce ponúka mnoho uchádzačov, no viete z nich vybrať toho najlepšieho? Ponúkame vám 3 tipy ako na to.

3 rady, ako si vybrať skvelého zamestnanca
3 rady, ako si vybrať skvelého zamestnanca (Foto: unsplash.com)

1. Jeho prejav je profesionálny

Prezeráte si životopisy a motivačné listy a neviete, na čo by ste sa mali zamerať? Vaša inzercia práce jasne ukazuje, čomu sa vaša firma venuje, no v životopise nájdete úplne iné zamerania?

Skúste zacieliť na ľudí, ktorí:

 • prispôsobujú životopis podľa toho, akým zamestnávateľom ho posielajú
 • nepíšu motivačný list iba preto, lebo musia
 • majú odlišné grafické spracovanie od ostatných
 • vypíšu svoje referencie a skúsenosti do detailov
 • nemajú pravopisné chyby ani v jednom z dokumentov
 • pri pohovore pôsobia pripravene, uvoľnene a nemajú tendenciu klamať
 • zisťujú o vašej firme zvedavými otázkami viac informácií a zaujímajú sa o pozíciu

2. Mal by kopať za tím

Veľký cit pre spoluprácu a empatiu. To sú jedny z vlastností, ktoré by mal každý ideálny zamestnanec ponúknuť. Spolupráca a motivácia na pracovisku je v mnohých ohľadoch veľmi dôležitá. Všetci za jedného, jeden za všetkých – to je filozofia, ktorá vždy pomôže v správnom nastavení pracovnej morálky a tímu.

Zamestnanec by mal vedieť okrem kvalitného odovzdania úloh takisto motivovať okolie a byť tak trošku mentor. Z takýchto ľudí potom prirodzene vychádza dobrá energia a veľa ľudí si ich na pracovisku váži a rešpektuje.

Tip: Vybrali ste si nového zamestnanca a chcete vyskúšať, ako vyzerá jeho práca v tíme a angažovanosť? Zapojte do pracovného procesu stáže pre študentov. Je to skvelá možnosť vidieť nového člena tímu v akcii a zároveň zistiť, či má pre danú prácu vlohy a pre svojich kolegov prínos.

3. Pozerajte nielen na schopnosti, ale aj na iniciatívu

Inzercia práce často chrlí inzeráty firiem, ktoré vyžadujú plno skúseností, schopností a znalostí. Namierte však svoj zrak aj na kreatívnu stránku potencionálneho zamestnanca.

 • Má záujem priniesť do tímu niečo nové a osviežujúce?
 • Je iniciatívny a snaží sa zlepšiť firemnú kultúru a meno spoločnosti?
 • Pomáha kolegom a zapája sa do projektov s nadšením?
 • Rád sa učí a prináša nové nápady?
 • Je zodpovedný a plní si svoje úlohy načas?

Byť schopný neznamená iba plniť úlohy. Správny zamestnanec prispeje čímkoľvek, čo môže zlepšiť chod a reputáciu firmy. A ak to s vami myslí naozaj vážne, ukáže to najlepšie, čo v ňom je. Skúste teda kontaktovať predchádzajúcich zamestnávateľov a zistite, ako bol tento človek prínosný pre tím a firmu. Pomôže vám to ujasniť si celkový dojem z uchádzača.

Neviete nájsť nového zamestnanca, ktorý by vyhovoval vašim požiadavkám? Poradíme vám. Naším cieľom je v prvom rade pomoc študentom a absolventom vysokých škôl, ale chceme podporiť aj slovenské firmy, a preto je u nás jedna inzercia práce (pri hľadaní stážistov) zdarma.. Ozvite sa, našim klientom radi vyjdeme v ústrety aj v prípade špeciálnych požiadaviek.

Text:PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *