5 najznámejších typov stávkovania

Stávkovanie je typ hazardnej hry, ktorú hráči vyhľadávajú kvôli adrenalínu, zábave, ale najmä vidiny veľkej peňažnej výhry. Pokiaľ hráč dokonalo pozná všetky druhy a typy hazardných hier a stávkuje rozumne, môže si okrem už spomínanej zábavy aj prilepšiť. V prípade dostatočného prehľadu a rozumného prístupu nemusí stávkovanie vôbec niesť známky hazardu.

5 najznámejších typov stávkovania

Nie je stávkovanie ako stávkovanie. Mnohým tipujúcim prinieslo obrovské peniaze, iných dostalo na mizinu. Problémom je nedostatok informácií a nedobrý prehľad. Základom je vedieť, ktoré typy stávkovania si vybrať a ako na ne. Prečítajte si dôležité informácie o 5 najznámejších typoch stávkovania.

1. Lotéria

Je číselná hra stávkového typu, v ktorej hráč tipuje na výsledky žrebovania. Výška výhernej čiastky závisí od toho, koľko čísel uhádne. Lotérie môžu mať niekoľko formátov. Medzi najznámejšie patrí keno, powerball a loto.

V prípade kena si hráč vyberá ľubovoľný počet čísel od 1 do 10 z celkového číselného rozmedzia 1 až 80. Súčasťou hry je aj výber stávky – tipujúci môže staviť len základ, čo je cena tiketu, alebo môže svoju stávku navýšiť až na desaťnásobok. Podľa výšky stávky, ktorú do hry vloží, sa znásobí aj jeho výhra.

Tzv. powerballový systém využívajú zväčša americké a austrálske lotérie, na Slovensku napríklad aj hra Euromilióny. V tomto type lotérie si hráč vyberá konkrétny počet čísel (napr. 7) z radu hlavných čísel (napr. rozmedzie 1 až 33), a tieto dopĺňa výberom jedného powerballového čísla (napr. z rozmedzia 1 až 6).

lote vkladá tipujúci svoju stávku len na hlavné čísla. Napríklad v Nemeckom lote a našom slovenskom LOTE stávkujúci tipujú 6 čísel od 1 do 49, v Rakúskom lote 6 čísel od 1 do 45. Loto je známe svojimi dodatkovými hrami, zväčša sa nazývajú rovnako – Žolík alebo Joker. V súčasnosti je tipovanie loto výsledkov obľúbené hlavne na internete. Online stávkovanie otvára nové možnosti. Hráči si môžu zahrať zahraničné lotérie, ktorých žreby v stánkoch ani na pošte nenájdu.

Hlavnou výhrou v lotériách býva obyčajne cena zvaná jackpot. Niektoré lotérie ponúkajú rovnakú výšku jackpotu v každom jednom žrebovaní. Jackpoty iných hier sa každým neúspešným žrebovaním navyšujú o nevyhratú čiastku. Najväčšími lotériami v Európe sú momentálne EuroJackpot EuroMillions. EuroJackpot pôsobí v 17 krajinách, minimálna výška jackpotu je 10 miliónov, maximálna výška 90 miliónov eur. EuroMillions pôsobí v 9 krajinách a ponúka jackpoty od 17 do 190 miliónov eur. Zatiaľ čo lotéria EuroJackpot je dostupná aj na Slovensku, lotériu EuroMillions možno hrať len online.

2. Stieracie žreby

Je zábavná stieracia hra s okamžitou výhrou. Systém je založený na stieraní „zahalenej časti“ žrebu, pod ktorým sa môže ukrývať výhra. Jedinou stávkou je v tomto prípade cena za žreb, ktorá môže byť rôzna – od niekoľkých centov po niekoľko eur. Aby hráč vyhral nejakú čiastku peňazí, musí nájsť trikrát opakujúci sa symbol – napríklad štvorlístok, podkovu alebo konkrétnu číslicu.

Oproti rulete, pokru a lotériám sú stieracie žreby o niečo mladšie. Boli vynájdené v USA v 70-tych rokoch 20-teho storočia americkými počítačovými vedcami. Priniesli úplne nový koncept „instantnej lotérie“. O tom, či hráč vyhral, sa dozvie okamžite – hneď ako zotrie stieraciu vrstvu. Prvý stierací žreb vôbec bol vyvinutý Massachusettskou štátnou lotériou v polovici 70-tych rokov pod názvom „Instantná hra“ (v origináli Instant game). Stieracie žreby boli počas svojej histórie použité rôznym spôsobom a na rozličný účel, vrátane charity, rôznych asociácií alebo ako súčasť reklamy.

Prvé stieracie žreby online sa objavili cca v novembri 2005. Fungujú na rovnakom princípe ako fyzické, avšak namiesto mince používajú hráči PC myšku alebo dotykový display. Jedným klikom a ťahom myšky môžete zotierať svoj žreb a počkať si na svoju výhru. Šance sú úplne rovnaké ako pri papierových žreboch – ide o kombináciu šťastia a náhody. Plusom je, že si svoj „lós“ môžete zotrieť aj v pohodlí domova alebo na cestách. Najväčšou výhodou podľa nás však je ekológia. Na výrobu online stieracích žrebov sa nepoužíva nijaký papier či materiál a nevyhraté žreby tak nekončia v koši, alebo ešte horšie na ulici. Navyše, iba online stávkovacie spoločnosti a stránky vám ponúkajú tzv. žreb zadarmo, kde si môžete vyskúšať rôzne typy žrebov.

3. Ruleta

Ide o kasíno hru stávkového typu, ktorej história sa datuje až do starovekej Číny. Ruleta, ako ju poznáme dnes, vznikla koncom 18. storočia vo Francúzsku. Názov pochádza z francúzskeho roulette, čo sa do slovenčiny prekladá ako malé koleso. Ruleta je v skutočnosti zložená z dvoch kolies – menšieho pohyblivého vnútorného kolesa s 37 alebo 38 políčkami a väčšieho vonkajšieho kolesa s označenými číslami. Políčka oboch kolies sú označené čiernou (18 políčok), červenou (18 políčok) a zelenou farbou (1 pri európskej rulete alebo 2 políčka pri americkej rulete). Čísla nie sú usporiadané postupne, európska a americká verzia sa od seba líšia aj postupnosťou čísel.

Systém hry je postavený na jednotlivých stávkach hráčov – hráč staví ľubovoľnú čiastku na čísla, skupiny čísel a farby, o ktorých si myslí, že v ďalšom kole padnú (napríklad 15 červená). Krupiér roztočí ruletu, vhodí guličku, ktorá sa počas točenia kolesa premiestňuje. Keď sa zastaví ruleta, zastaví sa aj gulička. Políčko na ktorom sa zastavila, určuje výherné číslo a farbu. Ak sa tieto zhodujú s hráčovou stávkou a tipom, hráč vyhráva. Aj keď ide na prvý pohľad o hru šťastia a náhody, správny hráč by mal dokonalo poznať pravidlá, variácie hry a stratégie. V súčasnosti poznáme 3 typy tejto hry – Európska ruleta, Americká a Francúzska ruleta.

Ruleta rozdeľuje stávky na dve základné skupiny – vnútorné a vonkajšie. Pri vnútorných stávkach hráč tipuje len na čísla, pri vonkajších ide už o kombinovanú stávku na skupiny čísel a farby. Každá stávka má svoj výplatný podiel, záleží na samotnom hráčovi, či staví len na jedno číslo, dve alebo tri, či staví na rohovú stávku alebo na dve rady čísel. Pri vonkajších stávkach si môže tipnúť aj farbu políčka, alebo staviť na párne či nepárne čísla, nízke či vysoké čísla.

Kasíno hra ruleta je vďaka internetu dostupná aj online. Výhodou je, že si online ruletu môže zahrať každý, kto má počítač, smartphone a prístup na internet. Mnohé online kasína ponúkajú aj dodatočné typy špeciálnych stávok. Nevýhodou je len chýbajúca atmosféra kasína.

4. Poker

Je kartová hra stávkového typu. Existuje niekoľko typov pokru. Cieľom hry je nazbierať jednu z kombinácií kariet a vyhrať čo najviac peňazí. Kombinácie kariet sú vopred hierarchicky usporiadané – najvyššia je tzv. Royal Flush, kedy hráč nazbiera postupku z najvyšších kariet, čo je A K Q J 10 v tej istej farbe.

Poker sa hrá s balíčkom francúzskych kariet (počet 52). Francúzske karty obsahujú tieto hodnoty od najmenšej po najväčšiu: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, dolník, dáma, kráľ a eso celkovo v štyroch farbách – srdce, pika, tref a kára.

Pokru sa zúčastňuje od 2 do 10 hráčov, čo záleží na konkrétnom variante tejto hry. Najznámejším je Texas Hold’em, v ktorom hráči dostanú po dvoch kartách, ktoré môžu vidieť iba oni sami. Cieľom je vytvoriť kombináciu kariet s ďalšími piatimi kartami, ktoré sú postupne na stôl vykladané tzv. dílerom. Díler je hráč, ktorý rozdáva karty, v kasíne túto úlohu vykonáva krupiér. Vykladané karty sú spoločné pre všetkých hráčov.

Proces stávok prebieha v niekoľkých kolách. V prvom kole má povinnú stávku len tzv. malý blind (SB – small blind) a veľký blind (BB – Big Blind), s ďalšou stávkou môže a nemusí začať prvý hráč za veľkým blindom. Ten, ako aj ostatní hráči, má tri možnosti: dorovnať stávku predchádzajúceho (teda veľký blind), zvýšiť pôvodnú stávku alebo zložiť – zahodiť karty a ukončiť hru.

Nasleduje druhé kolo, tzv. flop. Po vyložení 3 kariet pokračuje kolo stávok, začínajúc pozíciou malý blind. Ten má možnosť staviť alebo zdržať sa akcie (check). Ďalší hráči majú tie isté možnosti plus o jednu viac – navýšiť stávku. V treťom kole sa na stôl vyloží štvrtá karta zvaná turn. Stávky prebiehajú ako v predchádzajúcom kole.

Vo štvrtom kole sa vyloží posledná piata karta zvaná river. Stávky v tomto kole prebiehajú rovnakým spôsobom ako v predchádzajúcich. Po ukončení stávok hráči postupne vykladajú na stôl svoje karty, ktoré by mali obsahovať jednu z postupiek alebo hľadaných kombinácií. Hráč s najvyššou kombináciou kariet vyhráva stavený bank, tzv. pot. V prípade, že majú rovnakú víťaznú kombináciu viacerí hráči, bank sa rozdelí.

Pri niektorých druhoch pokru sa môžete stretnúť aj s tzv. ante. Ide o vynútenú stávku, ktorej sa pred samotným rozdaním kariet musia zúčastniť všetci hráči. Do banku prispievajú rovnakou sumou

5. Kurzové tipovanie

Tipovanie na športové výsledky je akési predpovedanie, ako sa daný zápas alebo športový turnaj skončí. Každá krajina ponúka iný typ stávok, podľa obľúbenosti športu. Medzi najpopulárnejšie však patrí futbal, tenis, hokej, americký futbal alebo basketbal. Tipuje sa aj na výsledky boxu, konské preteky a podobne. Tipujúci by mal mať podrobný prehľad o športe, na ktorý stávkuje. Odporúča sa nepodávať viac stávok ako na 5 zápasov. Pričom platí, že je lepšie podať na menej zápasov za vyšší vklad ako na viac zápasov za minimálny vklad.

Zatiaľ čo v lotérii určujú výšku výhry organizátori, počet predaných tiketov a ďalšie premenné, pri tipovaní na športové zápasy si výšku svojej výhry dokáže určiť hráč sám. Každý športovec alebo športový klub je v rámci konkrétneho zápasu určený tzv. kurzom. Pokiaľ sa v zápase stretne Barcelona a Real Madrid, Barcelona môže mať kurz 2,5, zatiaľ čo Madrid 2. Hráč v prípade svojho úspešného tipu získa násobok svojho vkladu – ak vloží 100 eur na Barcelonu, ktorá zvíťazí, odnáša si 250 eur. Kurzy sú však práve to, čo mätie začínajúcich stávkarov. Odborníci radia: nedajte sa oklamať vysokým kurzom. Nevyberajte zápasy podľa kurzov, ale podľa vášho záujmu, kde môžete do istej miery využiť svoje športové znalosti.

Zdroj: Lottoland

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *