Staviate a chcete ušetriť? Pomôže vám požičovňa stavebných strojov

Pri stavbe domu (obzvlášť pri dnešných stúpajúcich cenách materiálov) musíte každé euro obrátiť aj trikrát. Je teda zbytočné, aby ste stavebné stroje a mechanizáciu kupovali, požičia vám ju požičovňa stavebných strojov. Prečítajte si, aké stroje a pomocníkov si môžete požičať namiesto toho, aby ste ich kupovali.

Staviate a chcete ušetriť? Pomôže vám požičovňa stavebných strojov
(zdroj: unsplash.com)

1. Minibager a ďalšie stavebné stroje

Minibager je užitočný pomocník, ktorý sa zíde nielen na realizáciu výkopov. Kľúčom k tomu je jeho pripojiteľné príslušenstvo. S rôznymi druhmi lopát zvládne zhrnúť pôdu a vyrovnať terénne nerovnosti, s hydraulickým kladivom a kliešťami zbúrať starú prístavbu či rovno celý dom a pomocou drapákov a ďalšieho príslušenstva ho môžete použiť aj na presúvanie a nakladanie pevných, ale aj sypkých materiálov.

2. Hutniaca technika

Dostatočnú pevnosť a stabilitu najrôznejších povrchov od makadamu cez zeminu až po zámkovú dlažbu či asfalt zaistíte iba ich zhutnením. Ani hutniaca technika však nie je najlacnejšia, pri vibračných nohách či vibračných doskách musíte počítať s investíciou vo vyšších stovkách, resp. nižších tisíckach eur.

Aj v tomto prípade je teda výhodnejšie si takúto techniku požičať. Požičovňa stavebných strojov vám ponúka výber rôznych modelov vibračných nôh, dosiek či vibračných valcov. Tie sú vhodné pre zhutňovanie väčších plôch, niektoré z nich môžete dokonca ovládať aj na diaľku a vďaka tomu pracovať aj v nepriaznivom počasí.

3. Elektrocentrála

Možno sa vám zdá, že elektrická energia je na stavenisku potrebná iba pre napájanie ručného náradia a miešačky. V zimnom období sa však stmieva už pred štvrtou a zabezpečenie dostatočné silného umelého osvetlenia je nevyhnutnosťou nielen kvôli komfortu, ale aj kvôli bezpečnosti práce.

Samozrejme, môžete sa spoliehať aj na elektrinu dodávanú z rozvodnej siete. Aktívna elektrická prípojka však nie je k dispozícii na každom stavenisku, pričom jej spojazdnenie môže trvať pokojne aj 4 mesiace. Takéto dlhé prestoje si môže dovoliť iba málokto, v mnohých prípadoch je teda elektrocentrála jediným rozumným riešením.

4. Záhradná technika

Počiatočné alebo dodatočné úpravy pozemku často prekračujú mieru, akú sú schopné zvládnuť ľudské svaly. Je pravdou, že kedysi sa všetko robilo ručne, dnes však máte aj iné možnosti. Na vyrovnávanie či zhŕňanie pôdy alebo iné terénne úpravy je vhodný minibager, bager či podobné stavebné stroje. Silu ich hydrauliky môžete využiť napr. aj na vytrhávanie starých pňov či plotových stĺpikov.

Rozsiahle porasty drevín spracujete za niekoľko hodín pomocou výkonných mulčovačov (dodávané ako príslušenstvo pre stavebné stroje) či pomocou štiepkovačov. Týmto spôsobom ich môžete premeniť na prírodné palivo, prípadne na hnojivo pre budúci trávnik alebo záhradku.

Keď je reč o trávniku, počuli ste o zakladačoch trávnikov? Ide o šikovné stroje, ktoré na jeden prejazd sfrézujú zeminu, nakypria ju a zahrabú kamene a hrudy dostatočne hlboko. Na jeden ťah tak pomocou jediného stroja vykonáte prácu, ktorú by ste pri použití klasického kultivátora museli dokončovať ručne.

5. Ručné náradie

Vŕtačky, vŕtacie či búracie kladivá, kotúčové a iné píly či vysávače – bez nich sa nezaobídete na žiadnej stavbe. V tomto prípade sa vám môže vyplatiť investovať do ich kúpy, niektoré z nich budete môcť využiť aj po dokončení stavby domu. Požičovňa stavebných strojov či náradia vám však často ponúkne profesionálne modely náradia s mimoriadne odolným prevedením v cene tisícok eur, ktorého kúpa rozhodne nie je vo finančných možnostiach každého stavebníka.

Komerčný článok