Na čo si dať pozor pri čistení vašej novej koženej sedačky

Aj keď je koža odolným materiálom, pre zachovanie jej krásy a životnosti je kľúčová správna starostlivosť. Ak sa rozhodnete pre túto investíciu, je dôležité vedieť, ako vyčistiť sedačku a ako o ňu správne dbať. Na čo by ste si mali dať pozor?

Na čo si dať pozor pri čistení vašej novej koženej sedačky
Na čo si dať pozor pri čistení vašej novej koženej sedačky (zdroj: shutterstock.com)

Začnite jemne

• Pri čistení koženej sedačky je vždy lepšie začať jemným prístupom. Predtým, ako použijete akýkoľvek čistiaci prostriedok, odstráňte prach a nečistoty mäkkou handričkou alebo vysávačom s mäkkou kefou. Takto predídete zbytočnému poškriabaniu povrchu kože.

Pozor na agresívne čistiace prostriedky

• Mnoho bežných domácich čistiacich prostriedkov môže byť pre kožu príliš agresívnych. Vyhnite sa výrobkom, ktoré obsahujú alkohol, amoniak alebo silné chemikálie. Tieto prostriedky môžu kožu vysušiť, čo môže viesť k jej oslabeniu a praskaniu. Namiesto toho použite špeciálne čistiace prostriedky určené pre kožu.

Skúška na neviditeľnom mieste

• Predtým, ako aplikujete čistič na celú plochu sedačky, vyskúšajte ho na malej, skrytej časti. Môže ísť o miesto, ktoré v nebude pri bežnom používaní vidieť. Týmto spôsobom jednoducho overíte, či daný prostriedok nespôsobuje zblednutie alebo poškodenie kože.

Nepoužívajte príliš veľa vody

• Aj príliš veľa vody môže spôsobiť jej poškodenie. Na čistenie koženej sedačky vždy používajte vlhkú handričku, nie mokrú.

Impregnácia a ochrana

• Po čistení je dobré kožu aj impregnovať, čím vytvoríte ochrannú vrstvu pred nečistotami, vodou alebo slnečným žiarením. Na trhu existuje množstvo produktov na tento účel.

Pozor na slnečné žiarenie

• Aj keď to nemá priamo súvis s čistením, je dobré mať na pamäti, že priame slnečné žiarenie môže kožu vysušiť a spôsobiť jej praskanie. Pokiaľ je to možné, umiestnite svoju sedačku mimo priameho slnečného žiarenia.

Pravidelná údržba je kľúč

• Kožená sedačka si vyžaduje pravidelnú údržbu. Aby ste predišli nahromadeniu nečistôt a zabezpečili jej dlhovekosť, očistite ju raz za týždeň a ošetrite ju aspoň raz za šesť mesiacov.

Kožená sedačka môže byť ozdobou vašej obývačky mnoho rokov, pokiaľ jej poskytnete správnu starostlivosť. Váš čas a kvalitné ošetrovanie kože sú tou najlepšou investíciou!

Komerčný článok