Móda vám nič nehovorí? Aj tak pozor na tieto najväčšie faux-pas!

Muži sa väčšinou o to, čo si dajú na seba, až tak nestarajú – respektíve, aby sme boli spravodliví, nevenujú tomu toľko času, čo ženy. Práve preto sa občas dopúšťajú módnych prestrelkov, ktoré najmä na ženy pôsobia odpudzujúco (a to nechce asi žiaden muž). O ktoré ide?

Móda vám nič nehovorí? Aj tak pozor na tieto najväčšie faux-pas!
(zdroj: unsplash.com)

Na „ladenie sa“ zabudnite

Pointa sa skrýva v detailoch. Aj keď sa oblečiete sebalepšie, dáte si perfektný oblek alebo džínsy, stále je tu pár vecí, ktoré môžu váš celkový vzhľad totálne pokaziť. Prvou je vreckovka v saku. Už dávno neplatí (a vlastne ani nikdy neplatilo), že vreckovku máte doladiť so zvyškom svojich doplnkov a napríklad farbou košele. Módne a správne je, ak farby na vás kontrastujú a dopĺňajú sa, ale nie sú farebne identické. Dajte však pozor na to, aby ste na sebe nemali viac, ako tri vzory – prúžky, bodky a tigrovaná vreckovka, to dokopy nepôjde. Čo sa týka spomínaného ladenia oblečenia, ďalším veľkým módnym prešľapom a nepochopiteľným zvykom je, že ak idete na nejakú spoločenskú udalosť so svojou partnerkou, doladíte si k jej šatám farbu kravaty či košele. Zabudnite na to, je to prejav neovládania módnej etikety.

Pozor na gombíky

Pri formálnom oblečení ešte chvíľu zostaneme. Častokrát sa stáva, že vidíme mužov v drahých a pekných oblekoch, ale rukávy na saku im prekrývajú hodinky a rukávy košele. Po správnosti by malo byť vidno kúsok z konca rukávov košele a celé hodinky. Pri oblekoch na mieru by s takýmto niečím nemal byť problém a ak už doma máte úžasné saká, ktorých sa nechcete vzdať, ale rukávy na nich sú pridlhé, za pár eur ich dokážete dať skrátiť akejkoľvek krajčírke alebo krajčírovi. Pri saku ešte ostaneme – viete, ako na ňom majú byť pozapínané gombíky? Ak nie, tak vám poradíme, že vždy zapínajte len ten vrchný (alebo vrchné, v prípade troch gombíkov). Teraz sa trochu detailnejšie pozrime na košeľu, ktorú si dávate pod sako. Rozopnuté horné gombíky síce môžu signalizovať zvodnosť po vzore lokálneho Desperada, no na druhej strane pôsobia vulgárne a nevhodne. Zapamätajte si, že na košeli by ste si nikdy nemali rozopnúť viac, než dva gombíky. (Zošnurovaná a do posledného gombíka dopnutá košeľa totiž tiež nevyzerá dobre).

Nie je to o cene

Áno, pod košeľu patrí tričko alebo tielko. Pozor však na to, aby ho nebolo vidno. Ak si zvolíte tričko alebo tielko s výstrihom do V, je málo pravdepodobné, že sa tak stane. Kedysi sa nosili biele tričká, v súčasnosti sú ešte lepšie tie telové, ktoré vám určite spod ničoho nebudú presvitať. Chodíte na Michaela Jacksona? Aj to je módy prešľap. Áno, reč je o bielych športových ponožkách. Pokojne si ich dajte do tenisiek, ale do elegantných topánok určite nepatria. Na biznis stretnutie je ideálne zvoliť farbu ponožiek rovnakú, akej farby máte nohavice. Po prípade môžete ladiť k farbe topánok, alebo zvoliť niečo farebnejšie. A čo topánky? Najlepšie je zvoliť klasiku, pretože takéto topánky vám vydržia aj desiatky rokov a stále budú elegantné a moderné. „Klasikou“ sa označujú topánky so zaoblenou špičkou, ktorá môže byť aj jemne (ale naozaj iba jemne) do špica (zabudnite na hranaté oblekové topánky z 80-tych a 90-tych rokov). Aby vám naozaj vydržali desiatky rokov, mali by byť kožené, nie z nejakej náhrady kože. Ak by sme mali na záver ešte niečo dodať o módnych faux pas, myslite na jedno všeobecné pravidlo, a tým je to, že nie je dôležité obliecť sa draho, ale obliecť sa vhodne.