Škandál! Americkí astronauti pijú svoj moč počas vesmírnej misie

Paradoxom je, že ruskí astronauti ho odmietli piť. Vidíme v tom viditeľný rozdiel medzi užívaním filtrovanej vody regulovaný medzinárodnou vesmírnou stanicou. Ako je to možné? Platí vo vesmíre, že niekto je rovný a rovnejší? Sú Rusi o krôčik vpred pred Američanmi? Nahliadnime do manažmentu vesmírnej letky.

Škandál! Americkí astronauti pijú svoj moč počas vesmírnej misie

„Chutí ako balená minerálka” presviedča nás Layne Carter, kontrolór medzinárodnej vesmírnej stanice pre logistiku potravín určených pre užívanie vo vesmíre. „Najdôležitejšie je odosobniť sa od faktu, že tekutina je recyklovaný moč. Vo finálnej fáze sa vyparí do éteru.” Skôr ako sa dostaneme k polemike, prečo Rusi pijú vo vesmíre niečo iné ako Američania, vysvetlime si pojem „kondenzácia”. Ide o proces, kedy prechádza látka z plynnej do kvapalnej podoby. V astronómii sa tento jav vysvetľuje ako zhustenie medzihviezdnej hmoty do hviezdy vplyvom gravitácie. Odhliadnuc od astronómie to v praxi znamená, že biologický materiál sa zhmotní do kvapalín.

Na základe interview s Kanadským astronautom Chrisom Hadfieldom, ktorý pracoval v roku 2013 vo vesmírnej stanici, sme sa dozvedeli potešujúcu správu. 93% použitej vody vo vesmírnej letke sa môže znovu použiť. Zaujalo nás stanovisko Hadfielda: „Dokážeme recyklovať až 6000 litrov vody ročne.” Žeby nová forma recyklácie vody? Zatiaľ čo Američania sú jediní, ktorí filtrujú ľudský moč, väčšina astronautov využíva kondenzáciu zo vzduchu. „Čaká nás neľahká úloha oddeliť osobitý vodný systém a filtrovať vodu” uvažuje Bloomberg. Prešlo veľa času odvtedy, ako v roku 1986 Sovietsky zväz vypustil svoju sondu do vesmíru. Rusi využili účinky striebra v iónovej štruktúre. NASA využíva jód na prieskumy do vesmíru od roku 1981. Američania nezamýšľali využívať striebro vo veľkom. Vedúcemu výskumníkovi Carterovi sa pozdávajú obe rôznorodé varianty jeho bratov, aj Rusov.

Carter polemizuje Bloombergovi, že pre astronautov je veľkým prínosom mať rozdielny nadbytok potravín, v prípade výskytu problémov s riadiacou jednotkou. Vesmírna stanica má zhruba 2000 litrov rezervnej vody v núdzových prípadoch. Zásoby vody rozdelili rovnomerne medzi americké a ruské skupiny astronautov. Recyklačný systém americkej strany je efektívnejší ako ruský. Chlapci z NASA nefiltrujú len svoj moč, ale aj zvyškové biologické odpady Rusov. Carter vysvetľuje Bloombergovi: „Odpadový ľudský materiál nahromadíme do špeciálnych vriec. Ruské zvyšky sa nepoužívajú do plnej kapacity. Doplníme len toľko, koľko nám chýba do zvyšku zberných vriec.” V Hadfieldovom videu sa obhajuje nový systém návratnosti filtrovaného moču a následnej kondenzácie.

„Skôr ako budete krútiť nosom nad výrobou nezávadnej pitnej vody z ľudského moču, majte na pamäti, že táto filtrovaná voda je stokrát čistejšia a hygienicky čistejšia v porovnaní s tou, ktorá nám tečie z vodovodného kohútika. Týmto smerom by sa mal uberať rozvoj vesmírnej medzinárodnej stanice. Vytvára svoj bio systém prostredia a recyklácie,” znie stanovisko Cartera. Ostáva nám len doložiť: „Malý krok pre človeka, veľký pre ľudstvo.”

Zdroj: theguardian.com, foto: ilustračné (flickr.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *